Torsdagens match mot Brynäs blir Örebros första mot SHL-motstånd den här sommaren. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

SHL-matchen 2 dagar kvar: Kenta om Örebro-formen

Klockan 19.00 på torsdag riktas hockey-Sveriges blickar mot Lindesberg. Örebro Hockey och Brynäs möts då i en stekhet träningsmatch, inför vad som kommer att vara utsålda läktare. Med två dagar till nedsläpp ger Kenta Johansson sina tankar om försäsongen och formen hos sitt Örebro.

Örebro Hockey laddar för dubbla matcher. Redan ikväll glider laget ut på isen i TBO/Ågården Arena i Arboga för sin första match på svensk mark den här försäsongen. Motståndet står Leksand för, vilket blir en försmak på den vad som väntar på torsdag.

Då kommer som bekant Örebros SHL-hjältar till Lindesberg och Lindehov. Där ställs man mot Brynäs med nedsläpp 19.00, i vad som blir en repris på förra årets träningsmatch på exakt samma plats. Kenta Johansson är tränare i Örebro Hockey och han har laddat upp sitt lag för veckans matcher.

– Ja, nu har vi två matcher den här veckan och det ska bli kul att möta svenskt motstånd. Det gör att det blir lättare att avgöra vart vi står. Men vart vi egentligen står återstår att se, konstaterar tränaren.

Örebro är ganska nyss hemkomna till Sverige, efter att ha tillbringat en vecka i Schweiz. Där inledde man sommarens träningsspelande med tre matcher mot schweiziskt motstånd. Matcherna resulterade i en vinst och två uddamålsförluster, den ena via straffar. Då den schweiziska ligan startar långt före SHL låg Örebro efter i träningen och Kenta drar inga större slutsatser.

– Mycket med det lägret var att få ihop gänget. Sen är det klart att man vill ha resultat också och man vill se över lite grand hur man spelar. Men mest handlade det om att få träningsmatcher.

”Vi vill mäta krafter med ett SHL-lag”

Men nu har dock Örebro fått ytterligare en veckas träning i benen, och det har varit en tuff vecka. Spelarna har drillats rejält hemma i Behrn Arena och nu ska man få ett kvitto på det hårda slitet. Med fokus på matchen ikväll och på torsdag i Lindehov berättar Kenta vad han helst vill se.

– Det är att grunderna i hur vi uppträder sitter. Alla ska tänka åt samma håll, vi kan inte fladdra iväg. Utan alla måste vara med på båten och tänka på samma sätt.

Efter dagens möte med Leksand tränar Örebro imorgon i Trängens ishall. Därefter kör man en lättare värmning på torsdag, följt av bussresa upp till Linde och match mot Brynäs senare på kvällen. Mötet blir försäsongens första mot blivande SHL-motstånd för Örebro och man tror sig veta vart man har Gävle-gänget.

– De brukar vara skridskostarka och ha finurliga forwards. Sen är det en ny säsong, de har nya spelare och därför blir det extra intressant att se dem, säger Kenta och fortsätter.

– Man är så klart nyfiken på deras laguppställning och hur de uppträder. Samtidigt vill vi mäta våra egna krafter med ett SHL-lag.

Drabbningen i Lindehov är snart blott två dygn bort i tiden. Biljetter är till försäljning både via Lindenytt och andra ombud och publiken kan vänta sig stjärnspäckade lag. Henrik Löwdahl och Marcus Weinstock står över tisdagens match i Arboga, men väntas vara med på torsdag. Även om man har ett par lättare skador tror Kenta Johansson på en slagkraftig trupp mot Brynäs.

– Vi har kört med fem kedjor på många av träningarna. Det är en konkurrenssituation i truppen, men det är precis som det ska vara.

Info SHL-matchen:
Vad: Örebro Hockey-Brynäs IF
När: torsdag 19.00 i Lindehov
Ståplatsbiljetter: köps via LindeNytt.com eller på Lindeträffen/Direkten Nöje, Grillköket, Team Sportia, ICA Supermarket, ICA Nära Östermalms
Sittplatsbiljetter: köps via John Falck

Publicerad 1 september 2015 klockan 15:38


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys ...
16 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2026-03-03 11:15