Helgen i Örebro blev en riktig succé för Lindesberg Volley. Med sex deltagande lag på Mikasa Challenge spelade man till sig riktigt fina placeringar. Bäst av alla var Lindesberg Orange i U13, som tog hem silvermedaljen.
I söndags kväll sattes det en slutpunkt för årets stora volleybollfest. Dessförinnan hade ungdomsturneringen Mikasa Challenge fyllt Örebros många idrottshallar med matcher under två hela dagar. Totalt fanns 266 lag på plats, varav sex representerade Lindesberg Volley.
De ålderskategorier som gällde för lagen var U13 eller U15. Därefter har Mikasa Challenge en färgskala som de anmälda lagen själva väljer för att placera in sig i mest lämplig klass. Färgskalan är hämtad från skidvärlden och börjar med grön och går sedan uppåt i svårighetsgrad till blå, röd och svart.
I den gröna U13-klassen ställde Linde Volley upp med sina yngsta förmågor. Efter ett två dagar långt turneringsäventyr kunde laget ståta med en niondeplats.
– De hade lite otur med lottningen. Både det lag som slutade etta och tvåa hamnade i deras grupp, så de hade det svårt att nå A-slutspelet. Men i B-slutspelet vann de alla sina matcher, berättar Åsa Viggerborn som är ungdomsansvarig i Linde.
”Ligger väldigt långt fram volleybollmässigt”
Linde hade dessutom ytterligare två U13-lag med i den svarta och tuffaste klassen. Efter ett lyckat gruppspel åkte Linde Blå ut i åttondelsfinal, samtidigt som Linde Orange avancerade hela vägen till final. Där slutade man med en välförtjänt silvermedalj.
– Det är jättekul och att de gjorde det i den tuffaste gruppen är fantastiskt! De har en fin teknik och har fått väldigt mycket beröm, både av motståndare och av föräldrar. Man blir stolt över att höra sådana saker om sina lag, berömmer Åsa Viggeborn.
Även i U15-kategorin ställde Linde upp med tre lag. I den röda klassen blev det en 14:e plats, samtidigt som man i den svarta klassen slutade femma respektive sexa med sina två lag. Att man dubbelanmälde till samma klass berättar Viggeborn var något som spelarna själva ville.
– Vi hade kunnat anmäla dem som ett lag med sex spelare. Men tjejerna ville spela så mycket som möjligt och i ett lag med sex spelare blir det mycket rotation. De ville inte ha någon som stod vid sidan av, så då anmälde vi två mindre lag.
Allt som allt blev helgen i Örebro väldigt lyckad för Lindesberg Volley. Att klubben fyller på med så pass talangfulla ungdomar gläder Åsa Viggeborn.
– Vi ligger väldigt långt fram volleybollmässigt. Det var jätteroligt att se våra unga tjejer. De är jätteduktiga och det känns skönt för våran fortsatta utveckling.
Lindesberg Volleys resultat på Mikasa Challenge:
U13 Grön: 9:e plats (16 deltagande)
U13 Svart: 2:a och 11:e plats (24 deltagande)
U15 Röd: 14:e plats (39 deltagande)
U15 Svart: 5:e och 6:e plats (26 deltagande)
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.