Helgen i Örebro blev en riktig succé för Lindesberg Volley. Med sex deltagande lag på Mikasa Challenge spelade man till sig riktigt fina placeringar. Bäst av alla var Lindesberg Orange i U13, som tog hem silvermedaljen.
I söndags kväll sattes det en slutpunkt för årets stora volleybollfest. Dessförinnan hade ungdomsturneringen Mikasa Challenge fyllt Örebros många idrottshallar med matcher under två hela dagar. Totalt fanns 266 lag på plats, varav sex representerade Lindesberg Volley.
De ålderskategorier som gällde för lagen var U13 eller U15. Därefter har Mikasa Challenge en färgskala som de anmälda lagen själva väljer för att placera in sig i mest lämplig klass. Färgskalan är hämtad från skidvärlden och börjar med grön och går sedan uppåt i svårighetsgrad till blå, röd och svart.
I den gröna U13-klassen ställde Linde Volley upp med sina yngsta förmågor. Efter ett två dagar långt turneringsäventyr kunde laget ståta med en niondeplats.
– De hade lite otur med lottningen. Både det lag som slutade etta och tvåa hamnade i deras grupp, så de hade det svårt att nå A-slutspelet. Men i B-slutspelet vann de alla sina matcher, berättar Åsa Viggerborn som är ungdomsansvarig i Linde.
”Ligger väldigt långt fram volleybollmässigt”
Linde hade dessutom ytterligare två U13-lag med i den svarta och tuffaste klassen. Efter ett lyckat gruppspel åkte Linde Blå ut i åttondelsfinal, samtidigt som Linde Orange avancerade hela vägen till final. Där slutade man med en välförtjänt silvermedalj.
– Det är jättekul och att de gjorde det i den tuffaste gruppen är fantastiskt! De har en fin teknik och har fått väldigt mycket beröm, både av motståndare och av föräldrar. Man blir stolt över att höra sådana saker om sina lag, berömmer Åsa Viggeborn.
Även i U15-kategorin ställde Linde upp med tre lag. I den röda klassen blev det en 14:e plats, samtidigt som man i den svarta klassen slutade femma respektive sexa med sina två lag. Att man dubbelanmälde till samma klass berättar Viggeborn var något som spelarna själva ville.
– Vi hade kunnat anmäla dem som ett lag med sex spelare. Men tjejerna ville spela så mycket som möjligt och i ett lag med sex spelare blir det mycket rotation. De ville inte ha någon som stod vid sidan av, så då anmälde vi två mindre lag.
Allt som allt blev helgen i Örebro väldigt lyckad för Lindesberg Volley. Att klubben fyller på med så pass talangfulla ungdomar gläder Åsa Viggeborn.
– Vi ligger väldigt långt fram volleybollmässigt. Det var jätteroligt att se våra unga tjejer. De är jätteduktiga och det känns skönt för våran fortsatta utveckling.
Lindesberg Volleys resultat på Mikasa Challenge:
U13 Grön: 9:e plats (16 deltagande)
U13 Svart: 2:a och 11:e plats (24 deltagande)
U15 Röd: 14:e plats (39 deltagande)
U15 Svart: 5:e och 6:e plats (26 deltagande)
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.