Frövi Judo satte ett starkt avtryck på helgens Scottish Open. Med ett guld för Lina Matérne och ett silver för Jonathan Fagerhill tog klubben dubbla medaljer. Dessutom var Lucas Gissberg tillbaka på mattan efter ett års skadefrånvaro.
Inför den gångna helgen reste Frövi Judo till Edinburgh för att delta i Scottish Open. Med sig hade klubben tre tävlande i form av Lina Matérne, Lucas Gissberg och Jonathan Fagerhill.
– ”Jonis” har kommit in i B-landslaget och det var lämpligt att åka dit för att få bra matcher. Sen var det även ett väldigt bra läger på söndagen, förklarar tränaren Björn Nyberg som fanns med på resan.
Tävlingarna ägde rum på lördagen, där Lucas Gissberg klev in i -81 kilo. Efter att ha gått skadad i ett års tid var helgen hans återkomst till judomattan. Comebacken blev som väntat tuff, där Lucas föll i båda sina matcher mot högklassigt motstånd.
– Men det var nyttigt och han gjorde sen ett starkt läger. Där visade han att han rår på de här killarna, berättar Nyberg.
”Lina var en jätteöverraskning!”
En annan som var tillbaka på allvar var Lina Matérne. Till Scottish Open åkte 20-åringen med förhoppningen om att få testa på tävlingstempot igen, något hon överträffade rejält. Med fyra raka vinster gick Lina hela vägen och vann guldet i -78 kilo. En stor skräll enligt Nyberg.
– Lina var en jätteöverraskning! Hon har inte varit riktigt igång på ett tag, men vann alla fyra matcher väldigt säkert. Det var väldigt kul.
Även Jonathan Fagerhill säkrade en medalj, genom att nå fram till finalen i 100-kilosklassen. Den slutade i knapp förlust mot landsmannen Emil Mattsson och ”Jonis” tog därmed hand om silvret. Nyberg är full av beröm för Frövi-trions insatser och summerar en lyckad helg i Edinburgh.
– Det var en nyttig och väldigt framgångsrik resa. Ett guld, ett silver och sen Lucas som man inte kan förvänta sig mer av i den starka viktklassen. Men han visade verkligen något inför framtiden.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.