Sista året för Lindemarken i centrum – flyttar till ny plats
I höst arrangeras Lindemarken i centrala Lindesberg för sista gången. Efterföljande år kommer marknaden att hållas på industriområdet istället. Anledningen till flytten, är att man inte längre har tillgång till en tivoliplats inom godtagbart avstånd från marknaden.
– Det är jättetråkigt, men nu måste vi försöka att göra det bästa av det här, kommenterar Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, som har arrangerat Lindemarken sedan 30 år tillbaka.
För en månad sedan kallades marknadsarrangören till ett möte med Lindesbergs kommun. Kommunen klargjorde då att man inte ser den nya tivoliplatsen vid Lindeskolan som lämplig plats. Kommunchef Christer Lenke berättar att man i fjol upplevde mycket stök och oroligheter här.
– Platsen ligger lite för avlägset, vilket innebär att det blir en samlingsplats för ungdomar utanför själva tivoliområdet, säger Christer Lenke.
Kommunchefen menar att det handlar om samlingar, som söker sig dit av andra skäl än att roa sig på nöjesfältet.
– Tivolit behöver ligga mer publikt och på ett upplyst område, så det kan arrangeras på ett bra och säkert sätt, utan att det blir sådana här konsekvenser, menar Lenke.
Att behöva flytta hela Lindemarken till en helt ny plats, är naturligtvis ett hårt slag mot såväl arrangören som alla butiker i centrala Lindesberg, som varje år får en boost tack vare de cirka 30 000 besökarna som strömmar in i staden. Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, vill dock inte hänga upp sig för hårt på det här, utan vill göra vad som står i deras makt att skapa en marknadsplats värdig namnet.
Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
– Det är jättetråkigt, men nu måste vi försöka att göra det bästa av det här. Vi har blivit erbjudna att hålla både marknaden och tivolit vid handelsplatsen på industriområdet, så det är det vi siktar på till nästa år, säger Bengt-Göran.
Att flytta hela marknaden utanför centrum, kommer med vissa bekymmer. Bland annat räknar man med ett tillfälligt tapp på knallar. Och tillgängligheten är en fråga som måste lösas.
– Minsta lilla förändring brukar skapa oro bland knallarna. Att flytta till en helt ny plats, är ju ingen liten förändring, så vi kommer alldeles säkert att tappa i styrka första året. Sedan måste vi försöka få till skjutsar mellan centrum och industriområdet, så att folk kan ta sig dit på ett smidigt sätt, säger Bengt-Göran Karlsson.
Att låta marknaden vara kvar i centrum och istället flytta enbart på tivolit, är inget alternativ som man ser det.
– Nej, det skulle inte fungera. Man vill ju alltid ha marknaden och tivolit i nära anslutning till varandra. Det var snudd på att tivoliaktören inte accepterade Lindeskolan, när vi tog fram det alternativet i samband med att den gamla tivoliplatsen inte längre kunde användas på grund av byggnationen där. Att flytta ännu längre på tivolit accepteras helt enkelt inte, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...