Sista året för Lindemarken i centrum – flyttar till ny plats
I höst arrangeras Lindemarken i centrala Lindesberg för sista gången. Efterföljande år kommer marknaden att hållas på industriområdet istället. Anledningen till flytten, är att man inte längre har tillgång till en tivoliplats inom godtagbart avstånd från marknaden.
– Det är jättetråkigt, men nu måste vi försöka att göra det bästa av det här, kommenterar Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, som har arrangerat Lindemarken sedan 30 år tillbaka.
För en månad sedan kallades marknadsarrangören till ett möte med Lindesbergs kommun. Kommunen klargjorde då att man inte ser den nya tivoliplatsen vid Lindeskolan som lämplig plats. Kommunchef Christer Lenke berättar att man i fjol upplevde mycket stök och oroligheter här.
– Platsen ligger lite för avlägset, vilket innebär att det blir en samlingsplats för ungdomar utanför själva tivoliområdet, säger Christer Lenke.
Kommunchefen menar att det handlar om samlingar, som söker sig dit av andra skäl än att roa sig på nöjesfältet.
– Tivolit behöver ligga mer publikt och på ett upplyst område, så det kan arrangeras på ett bra och säkert sätt, utan att det blir sådana här konsekvenser, menar Lenke.
Att behöva flytta hela Lindemarken till en helt ny plats, är naturligtvis ett hårt slag mot såväl arrangören som alla butiker i centrala Lindesberg, som varje år får en boost tack vare de cirka 30 000 besökarna som strömmar in i staden. Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, vill dock inte hänga upp sig för hårt på det här, utan vill göra vad som står i deras makt att skapa en marknadsplats värdig namnet.
Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
– Det är jättetråkigt, men nu måste vi försöka att göra det bästa av det här. Vi har blivit erbjudna att hålla både marknaden och tivolit vid handelsplatsen på industriområdet, så det är det vi siktar på till nästa år, säger Bengt-Göran.
Att flytta hela marknaden utanför centrum, kommer med vissa bekymmer. Bland annat räknar man med ett tillfälligt tapp på knallar. Och tillgängligheten är en fråga som måste lösas.
– Minsta lilla förändring brukar skapa oro bland knallarna. Att flytta till en helt ny plats, är ju ingen liten förändring, så vi kommer alldeles säkert att tappa i styrka första året. Sedan måste vi försöka få till skjutsar mellan centrum och industriområdet, så att folk kan ta sig dit på ett smidigt sätt, säger Bengt-Göran Karlsson.
Att låta marknaden vara kvar i centrum och istället flytta enbart på tivolit, är inget alternativ som man ser det.
– Nej, det skulle inte fungera. Man vill ju alltid ha marknaden och tivolit i nära anslutning till varandra. Det var snudd på att tivoliaktören inte accepterade Lindeskolan, när vi tog fram det alternativet i samband med att den gamla tivoliplatsen inte längre kunde användas på grund av byggnationen där. Att flytta ännu längre på tivolit accepteras helt enkelt inte, säger Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.