Sista frukostmötet innan några veckors sommarledigt. Anders Svensson, Rotary, summerade promenaden runt Lindessjön den sjätte maj som verkligen satte Lindesberg i rörelse. Besök Linde AB berättade vad de sysslar med och slutligen tog estetelever från Lindeskolan ton, ackompanjerade av Jesper Hugosson. Därefter ringde klockan ut och det var dags att ta sommarlov.
I Frövi kan man konstatera att det händer grejer inom byggnationsområdet. Gunnar Jaxell, på Näringsliv och utveckling, berättade för frukostföretagarna om de olika projekten. Det ska däribland bli ett nytt bostadsområde i Vibyn, av 26 stycken är två redan sålda. Ett nytt industriområde är också på g och en förstudie pågår. Det är FALAB som förvärvar mark, 200-220 hektar, och där ska järnvägen komma att gå tvärs igenom.
– Det blir ett spår till att börja med, sedan fler efter behov. Hela Örebro län står bakom det här och det marknadsförs redan. Det planeras att tas i drift 2018-2019, säger Jaxell.

Gunnar Jaxell berättade om byggnationer.
I Lindesberg ska man nästa år, när kärlen går ur backen, se till att det blir en ny gång- och cykelväg från södra kyrkogården till Riksväg 50.
Åsa Jönsson-Carlsson, VD för Besök Linde AB, var också på plats för att berätta om sina olika områden, såsom badhuset och dess utveckling sedan starten den 30 september 1989, Lindesberg Arena, samarbetet med ACTIC samt att de tagit över Stripa Gruva.
– I sommar är det vi som driver caféet där och håller i de guidade turerna. Vi har ju precis börjat, men det finns planer, men de kan jag inte prata om än, säger Åsa.

Åsa Jönsson-Carlsson, VD för Besök Linde AB.
Siste talare ut var Anders Svensson från Rotary, som summerade den stora folkfesten som ”Håll Lindesberg i rörelse”, verkligen blev.
– Det blev succé, och bingo; vårens kanske soligaste afton. Det var många som upptäckte slingan för första gången, man har bott här men inte varit runt. Sedan fick man visa upp sin verksamhet. Vi samlade också in pengar, berättar Anders.
Ungefär 70 000 kronor fick man ihop och detta skulle sedan fördelas på tre stycken olika projekt. Dels skulle Linde ridskola få pengar till en ny häst. Grundskolor hjälp att finansiera inköp av idrottsutrustning så alla barn kan få möjlighet att vara med. Och så Kulturskolan Garnalia fick ekonomisk hjälp för att betala de elevers terminsavgifter där pengar inte finns.
707 personer kan man med säkerhet fastställa knallade runt sjön den här majdagen, dessa lämnade in sina stämplade talonger och var med i utlottning av priser, där man bland annat kunde kamma hem en cykel, eller gymkort. En fortsättning på det här ser Anders vore trevligt.
– Vill man och även Rotary så blir det igen. Det ska tas beslut framåt höstkanten, kommenterar Anders.

Emelie Jansson sjöng First Aid Kits ”Emmylou”.
Avslutade gjorde två elever från Lindeskolans estetprogram, Melinda Larsson och Emelie Jansson, som går sista året och alldeles strax tar studenten. Jesper Hugosson på gitarr, passade på att påminna om deras avslutningskonsert den andra juni, vilket Melinda också bjöd på ett smakprov från. Den kommer att hållas i Folkets Hus klockan 19.00.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.