Helgens cupspel i Skövde slutade inte bara med tre raka segrar och en totalseger i Husaren Open för LIF Lindesberg. Den kom också med kvitton på att försvaret och moralen sitter. Nu börjar det kännas optimistiskt.
Var Husaren Open det kvitto alla så ivrigt väntat på?
Det kan mycket väl vara så.
För efter en försäsong som mest kantats av resultatmässig bedrövelse började LIF Lindesberg visa att man kommit betydligt närmare en värdig nivå under sin cuphelg i regementsstaden Skövde.
Nu vet vi ju alla att resultaten inte spelar någon särskilt stor roll bortsett från att det för moralens skull kan vara bra att få känna segerns sötma någon gång då och då. Att det blev tre raka viktorior och en totalseger i cupen är därför ingenting som jag hänger upp mig på. Men sättet det hela gick till på är anledning till optimism.
Nykomlingarna HK Country och Vinslöv är optimistiska gäng som naturligtvis mer än gärna hade piskat en trolig topputmanare (i deras ögon) som LIF Lindesberg på näsan. Att då klara av dem på ett så stabilt sätt som de brandgula krigarna tycks ha gjort imponerar.
För med grunden i ett stabilt försvarsspel lyckades man uppenbarligen hitta lugnet även i anfallsspelet. Att släppa in 22 mål (vilket man gjorde i båda gruppspelsfighterna) är riktigt bra. Det bevisar att LIF Lindesberg har kommit så pass långt i arbetet med försvaret att man mycket väl klarar att hävda sig på hög nivå mot vad som ska vara de lite sämre lagen i serien. Det kvittot gissar jag att man känner sig väldigt nöjda med.
Ungefär lika bra känns det garanterat att se moralen i finalmatchen. För med tanke på hur illa det gick när man matchade mot finalmotståndaren VästeråsIrsta tidigare under försäsongen hade nog inte många blivit förvånade om det kommit ett ras när lagets fjärde match på tre dagar plötsligt stod 2-8 en bit in i första halvlek. Det hade varit helt logiskt. Men att LIF Lindesberg tog sig samman och arbetade sig tillbaka in i matchen tyder på att gruppen växt tillsammans.
I slutänden blev det en ganska betryggande seger och återigen bara 22 mål insläppta bakåt. Kontentan av det, försvarsspelet sitter och om det gör det, då kommer LIF Lindesberg vara livsfarliga i allsvenskan.
Det är bara att hoppas att de goda försvarstagen håller i sig till serien. För första gången på ganska länge börjar det faktiskt se ganska optimistiskt ut. Försäsongen har gett resultat.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.