På lördagseftermiddagen var det dags för LIF att åka på bortamatch. De orange åkte till Kungälv för att försöka hämta hem två poäng till Bergslagen. Ett taggat LIF inledde starkt men likt många andra matcher tappade man matchen i början på andra halvlek.
Det var ett taggat LIF som klev ut på planen mot Kungälv och visade direkt att man var där för att slåss om två poäng. LIF visade upp en stark offensiv, gjorde några små ryck under första halvlek, men Kungälv kämpade sig tillbaka flera gånger om. Bäst framåt i LIF var Albin Jälstam som redan i första halvlek dundrat in sex mål. Trots en bra offensiv tappade LIF tre gånger om en tremålsledning och efter det sista tappet spelade lagen jämt halvleken ut. Strax före paus fick dock LIF ett tungt avbräck då Fatlum Ahmeti fick direkt rött vilket innebär att han ej fick spela mer. Halvtidsresultatet 17-17.
Andra halvlek och återigen är LIF kvar i omklädningsrummet när domaren blåser igång matchen. 17-17 i halvlek har efter sju minuter in i andra blivit 23-18 till Kungälv. Det taggade och offensivt starka spel som LIF visade upp i första var som bortblåst och man fick ingenting att fungera vare sig framåt eller bakåt. Då kom räddaren in från bänken när Tomas Matic byttes ut. Den unga lovande målvakten Ludvig Mattson kom in och storspelade vilket ledde till att laget kunde börja få upp ett positivt momentum och då började LIF krypa allt närmare. Dock så räckte inge Ludwigs storspel till utan att Kungälv kunde hålla undan och vinna matchen med 32-30.
– Tycker vi gör en bra kämpamatch men där vi gör individuella misstag när det ska avgöras som gör att vi förlorar, säger en missnöjd Karl Zetterlund efter matchen.
Förlusten är LIF:s sjätte raka och laget ligger nu endast tre poäng från negativt kval med en match mer spelad än RP som just nu innehar den platsen. Tyvärr för LIF har RP de två bottenlagen kvar att möta vilket innebär för LIF att man skulle behöva ta en till tvåpoängare för att undvika negativt kval. Det gäller nu för LIF att hitta ur sin formsvacka innan säsongen är över.
– Det är bara tre matcher kvar för den här säsongen så det gäller att avsluta starkt så kan man bygga vidare på något positivt till nästa säsong. Vi får börja med att stänga till bakåt och börja springa, så kommer det gå bra, säger Karl inför de sista matcherna på säsongen.
Matchfakta
Slutresultat: 32-30
Publik: 269
Målskyttar LIF: Albin Jälstam 7, Martin Boija 5, Fatlum Ahmeti, Axel Magnusson 3, Jesper Nilsson, Bashkim Gashi, Jesper Jakobsson 2, Asso Eliassi, Gustav Ekström Karl Zetterlund
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.