Knappt hann säsongen ta slut och det förnyade kontraktet var klart innan klubbchef Anders Sjöberg presenterade två tunga nyförvärv i hemvändarna Sébastien Ehnevid och Richard Eriksson som i alla fall överaskade mig. Är det här början på en storsatsning och faller det samman med en hemvändarvåg för klubbens duktiga flyktade spelare?
– En stor satsning går att göra på flera sätt, men om du menar att vi går in för att värva etablerade stjärnor för att snabbt kliva upp till elitserien så är det inte en sådan satsning vi gör. Vi är jätteglada för att vi snabbt har kunnat ersätta Konrad Rasmussen och Peter Carlsson som tidigt aviserat att denna säsong var den sista i Lindesbergströjan. Det är två väldigt viktiga positioner som vi fått fullgoda ersättare på, säger Anders Sjööberg.
Laget visade under andra halvan av säsongen att det är en förening som minst hör hemma på allsvenskt nivå. Man har en fantastisk arena och man har ett jättebra stöd hos Lindesbergarna, hur ser satsningen inför nästa säsong ut?
– Vi vill satsa på att ge laget så bra förutsättningar som möjligt för att lyckas genom att vässa organisation, ledarsida och träningsmöjligheter. Vi har många unga spelare som vi tror på väldigt mycket på och som vi hoppas ska ta nästa kliv i utvecklingen. Då tror vi att vi nästa år ska kunna vara med och slåss om en placering på övre halvan av tabellen och bråka lite med topplagen, hoppas Sjöberg.
Onekligen är det så att LIF Lindesberg har många unga spelare som det ska bli roligt att följa utvecklingen på, där spelare som Jesper Jakobsson, Albin Järlstam, Gustaf Ekström och Bashkim Gashi är oförskämt bra för att vara så unga. Äldst i det här gänget är Gustaf på 21, yngst är Albin som är 17 och övriga två är 19. Viktigt för klubben att få behålla och förädla sina talanger.
– Förutom de spelare som redan är klara för en fortsättning i klubben för vi positiva samtal med övriga. Vi hoppas att vi ska ha alla pusselbitar färdiga inom kort, så även tränarsidan som väntas bli klar kanske redan under veckan.
Här är Anders lite förtegen, men det troliga är väl att vi även nästa år kommer få se Herman Arenvang som tränare för klubben. Herman har haft en tuff säsong bakom sig men i slutändan kan nog ingen klaga på resultatet. Bra för klubben med kontinuitet och stabilitet på tränarsidan och att Herman i ett breddat ledarskap får en ny chans. Hur ser det ut för övriga före detta Lindespelare ute i andra klubbar, någon mer som är på gång ”hem”?
– Jag tror att både Joakim Bååk i H43 och Binai Aziz i Bodö har skrivit på nya kontrakt med sina klubbar. Även Tobias Warvne tror jag kommer skriva på nytt kontrakt med Skövde, så jag tror inte det så många fler värvningar. Det viktiga var att täta de luckor som vi fick.
Dessa tre herrar vore ju en dröm för alla Lindesbergssupporters som hoppas på att åter få se LIF i elitserien. Bååk har dock skrivit ett nytt 3-årskontrakt och Aziz ett nytt 1-årskontrakt så dessa spelare får än så länge vara en dröm. Återstår att se om Warvne börja få hemlängtan. När tror Anders att vi åter får se LIF i elitserien?
– Det är svårt att säga, men 2016 fyller klubben 50 år och då hade det varit fint att få fira det i elitserien, säger Sjöberg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.