Knappt hann säsongen ta slut och det förnyade kontraktet var klart innan klubbchef Anders Sjöberg presenterade två tunga nyförvärv i hemvändarna Sébastien Ehnevid och Richard Eriksson som i alla fall överaskade mig. Är det här början på en storsatsning och faller det samman med en hemvändarvåg för klubbens duktiga flyktade spelare?
– En stor satsning går att göra på flera sätt, men om du menar att vi går in för att värva etablerade stjärnor för att snabbt kliva upp till elitserien så är det inte en sådan satsning vi gör. Vi är jätteglada för att vi snabbt har kunnat ersätta Konrad Rasmussen och Peter Carlsson som tidigt aviserat att denna säsong var den sista i Lindesbergströjan. Det är två väldigt viktiga positioner som vi fått fullgoda ersättare på, säger Anders Sjööberg.
Laget visade under andra halvan av säsongen att det är en förening som minst hör hemma på allsvenskt nivå. Man har en fantastisk arena och man har ett jättebra stöd hos Lindesbergarna, hur ser satsningen inför nästa säsong ut?
– Vi vill satsa på att ge laget så bra förutsättningar som möjligt för att lyckas genom att vässa organisation, ledarsida och träningsmöjligheter. Vi har många unga spelare som vi tror på väldigt mycket på och som vi hoppas ska ta nästa kliv i utvecklingen. Då tror vi att vi nästa år ska kunna vara med och slåss om en placering på övre halvan av tabellen och bråka lite med topplagen, hoppas Sjöberg.
Onekligen är det så att LIF Lindesberg har många unga spelare som det ska bli roligt att följa utvecklingen på, där spelare som Jesper Jakobsson, Albin Järlstam, Gustaf Ekström och Bashkim Gashi är oförskämt bra för att vara så unga. Äldst i det här gänget är Gustaf på 21, yngst är Albin som är 17 och övriga två är 19. Viktigt för klubben att få behålla och förädla sina talanger.
– Förutom de spelare som redan är klara för en fortsättning i klubben för vi positiva samtal med övriga. Vi hoppas att vi ska ha alla pusselbitar färdiga inom kort, så även tränarsidan som väntas bli klar kanske redan under veckan.
Här är Anders lite förtegen, men det troliga är väl att vi även nästa år kommer få se Herman Arenvang som tränare för klubben. Herman har haft en tuff säsong bakom sig men i slutändan kan nog ingen klaga på resultatet. Bra för klubben med kontinuitet och stabilitet på tränarsidan och att Herman i ett breddat ledarskap får en ny chans. Hur ser det ut för övriga före detta Lindespelare ute i andra klubbar, någon mer som är på gång ”hem”?
– Jag tror att både Joakim Bååk i H43 och Binai Aziz i Bodö har skrivit på nya kontrakt med sina klubbar. Även Tobias Warvne tror jag kommer skriva på nytt kontrakt med Skövde, så jag tror inte det så många fler värvningar. Det viktiga var att täta de luckor som vi fick.
Dessa tre herrar vore ju en dröm för alla Lindesbergssupporters som hoppas på att åter få se LIF i elitserien. Bååk har dock skrivit ett nytt 3-årskontrakt och Aziz ett nytt 1-årskontrakt så dessa spelare får än så länge vara en dröm. Återstår att se om Warvne börja få hemlängtan. När tror Anders att vi åter får se LIF i elitserien?
– Det är svårt att säga, men 2016 fyller klubben 50 år och då hade det varit fint att få fira det i elitserien, säger Sjöberg.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.