På torsdagen träffade representanter från Bostadsrättsföreningen Sjöbrisen kommunledningen, kommunalråd och cheftjänstemän för att diskutera eventuella byggplaner på Loppholmen – och två platser till i närheten.-Jag tycker vi hade ett väldigt positivt och bra möte, säger Nils Detlofsson, ordförande BRF Sjöbrisen.
Planerna att bygga bostadsrätter på Loppholmen lever vidare. Men mycket har hänt sedan man först presenterade idén om att upprätta ett 30-tal bostäder på ”holmen” för ett halvår sedan. Efter mötet med kommunen idag, torsdag, står det klart att man nu har begränsat bygget på Loppholmen jämfört med tidigare, samtidigt som man ökat antalet lägenheter totalt. Nu har man nämligen funnit intresse att bygga på såväl tivoliplanen som Bodgatan, nedanför Gamla kirurgen, också.
-Efter diskussioner med kommunen har vi funnit att den här lösningen är lämpligare. Vi begränsar bygget till ca 20 lägenheter på Loppholmen och kan bygga ett 40-tal totalt på de två närliggande områdena tivoliplanen och på Bodgatan, förklarar Nils Detlofsson.
Sjöbrisen tror starkt på idén med anledning av situationen på bostadsmarknaden i Lindesberg.
-Det finns ett sug efter attraktiva bostäder. Sedan har vi också sådan brist på bostäder i Lindesberg idag att det måste byggas mer för att kommunen inte skall tappa invånare i onödan. Idag är det ju lättare att få tag på en lägenhet i Stockholm än i Lindesberg, säger Detlofsson.
Mötet med kommunen summerar Sjöbrisen som ett steg framåt i processen. Förslaget kommer nu fångas upp av kommunstyrelsen i januari. Om allt går som man önskar kommer ärendet upp i kommunfullmäktige för slutgiltigt beslut redan i februari.
-Går allt som vi hoppas kan vi börja sälja bostadsrätterna om ett år. Redan nu finns intressenter som då och då frågar oss hur det går och om man kan göra en intresseanmälan snart.
Byggplanerna har dock inte enbart fått ett positivt bemötande. Många kritiska röster har påtalat vad de uppfattat som risker om man släpper fram privata initiativ på detta för Lindesberg unika grönområde.
Sjöbrisen garanterar dock att deras närvaro inte hindrar allmänheten. Enligt Detlofsson torde istället tillgängligheten öka.
-Det är vår ambition. Vi vill inte ta mer än 10% av ytan, i läget närmast Lindesberg Arena. Och vi ser istället att vi kan öka tillgängligheten och höja kvaliteten på hela Loppholmen, bland annat genom att bidra till en fungerande badplats, avslutar Nils Detlofsson.
Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i Spannarboda. Vid födseln var kalven kraftigt medtagen, hade vattenskalle och saknade sugreflexer. Gårdens ägare, Jocke och Edla Andersson, fattade snabbt misstanke om att det skulle kunna röra sig om blåtungevirus, som drabbat stora delar av Europa och nu sprider sig i Sverige. Efter nästan en vecka ser framtiden dock ljusare ut för kalven, som har lärt sig att äta och går runt i sin fålla med mamma Perla.
– Vi ser att han har gjort stora framsteg och ska få komma ut till de andra i den stora boxen vilken dag som helst nu, säger Jocke Andersson.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Under vecka 14 kommer en besiktning av Linde energis ledningsnät i Lindesberg och Närkes Kil genomföras – och som vanligt sker detta från helikopter på låg höjd.
En gräsbrand har blossat upp i området Torrbråten, Ramsberg. Larmet inkom strax före lunchtid på onsdagen.
– Vi har personal från fyra stationer på plats och enligt uppgift skall elden ha snabb spridning i det torra fjolårsgräset, uppger man från Räddningsregion Bergslagen.
Strax innan jullovet 2022 monterades de första kamerorna upp på Lindbackaskolan, i syfte att få bukt med skadegörelse och otrygghet. Nu följer även Storåskolan och Fröviskolan efter, något som fick grönt ljus av Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Det har gett väldigt gott resultat på Lindbackaskolan, och det är därför som nu Frövi och Storå också vill ha kameraövervakning, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.