Prästen Helena Björzén läser just nu Världens bästa story av Lars Adaktusson. Men inte för eget nöje, utan för att kunna ställa bra frågor när bokens författare kommer på besök nästa vecka.– Det kommer också bli tillfälle för publiken att ställa frågor, berättar Helena Björzén, värd för LivingRoom.
Vad är LivingRoom?
– LivingRoom är en samtalsserie som funnits sedan 2005. Att vi använder det engelska uttrycket har att göra med den dubbla betydelsen. Vardagsrum men också livsrum. Det finns ett kristet perspektiv i detta och vi vill ge rum för tankar om viktiga ämnen.
Hur gick det till när ni bjöd in Lars Adaktusson?
– Vi har alltid många namn i luften och får in många önskemål om föreläsare. Tidigare har vi bland annat haft Ylva Eggehorn, Lena Maria Klingvall och Lars Björklund hos oss. Just Lars Adaktusson har vi haft kontakt med drygt ett år men det var inte förrän nu det funkade för honom att komma. Men annars var det inte så svårt.
Vad ska ni samtala om?
– Det mesta kommer naturligt bli kring hans bok Världens bästa story. Den handlar ju mycket om hans erfarenheter inom media. Något jag själv är nyfiken på, och som han också skriver om, är detta med krigsrapportering. Vad har den för betydelse? Förändrar det någonting, att vi får ta del av alla dessa hemskheter? Och hur berörs man som människa av att rapportera om sådant? Det kommer också bli utrymme för publiken att ställa frågor och även boksignering.
Vilka får komma och vad kostar det?
– Den som vill får komma och inträdet är fritt. Det arrangeras av Linde Bergslags församling och man kan säga att det finansieras av kyrkoavgiften.
Tid: 19:00-21:00 onsdagen den 3 oktober
Plats: Lindesbergs församlingshem
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.