WSK Lindesberg genrepade på torsdagen inför nästa helgs seriepremiär. Men ett på förhand redan sargat manskap fick ytterligare skador i matchen, vilket gjorde att man inte orkade hela vägen mot Kungsörs IBK. Hemmalaget kunde dra ifrån i den sista perioden och vann till slut med 11-5.
– Vi möter ett lag som är äldre. Vi måste lära oss att ta klokare beslut helt enkelt. Men det är samtidigt många unga killar som aldrig spelat på den här nivån, så man ska vara försiktig med att analysera, summerar Stefan Klack den i slutändan klara förlusten.
WSK-tränaren hade på förhand haft en tuff uppgift med att formera sitt lag. Detta sedan truppen dragits med många skadebesvär och sjukdomar. Det var även en starkt bidragande orsak till WSK:s svaga resultat i helgens DM-kval, där man på söndagen blev överkörda med endast åtta utespelare tillgängliga.
Till torsdagens träningsmöte med Kungsörs IBK hade laget fyllt på med juniorer. Därför kunde man inledningsvis mäta sig väl med division 2-motståndet. Med två perioder spelade var ställningen 5-3 till Kungsör, men någonstans där tog energin slut hos WSK.
Tröttheten tog ut sin rätt
Med nya skador under matchens gång blev gästerna än mer utsatta. När tröttheten sedan började ta ut sin rätt rasade laget ihop i den avslutande perioden. Det ledde till att Kungsör slutligen kunde dra ifrån till en övertygande 11-5-seger.
Matchen var WSK:s sista genrep inför nästa helgs seriepremiär. Trots förlusten finner Stefan Klack flera positiva tendenser från försäsongen.
– Det som jag tycker att vi lyckats bra med är presspelet. Vi går inte bort oss lika mycket och jag tycker att vi står bra och vinner bollarna. Sen gäller det att även kunna göra något när man väl har vunnit bollen.
”Vi kommer klara oss bättre i år”
Nästa lördag spelas seriepremiären i herrarnas division 2. För WSK:s del innebär det bortamatch mot Brickebacken, vilket blir starten på den nya säsongen. Förra årets bottenstrid är nu glömd och laget siktar på att göra en omstart.
– Jag hoppas att det kan gå bättre i år. Det känns som att vi är mer tränade, men att vi samtidigt har en tunnare trupp. Förhoppningsvis kommer vi att få tillbaka några av de skadade spelarna relativt snart, säger Klack som är trygg inför säsongen.
– Jag är övertygad om att vi kommer klara oss bättre i år.
Matchfakta Kungsörs IBK-WSK Lindesberg:
Resultat: 11-5 (3-2, 2-1, 6-2)
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.