Lindlöven åker i kväll till Vallentuna för träningsmatch mot hemmalaget hemmahörande i den så kallade pendeltågsserien, där de flesta lagen har tillgång till en pendeltågsstation. Undantagen är Nyköping som erfordrar en lite längre tågresa och Visby/Roma dit det är båt som gäller.
– Det kommer bli en tuff match, dels för att vi har
tränat på hårt och dels för att Stockholmslagen alltid är svåra att möta. De
spelar en frän ishockey med mycket fart under skridskorna, säger tränare
Tholsson.
Det blir Lindlövens fjärde träningsmatch inför
seriestarten den 15/9 när Tierp kommer på besök. Efter vinsten i första matchen
mot Skövde så har det blivit två förluster mot Mariestad och Väsby. Viktigt med
vinst idag?
– Vi vill vinna alla våra matcher. Även om vi förlorade
senaste matchen så gör vi två bra perioder. Vad vi visar på isen är i detta
läget underordnat om vi vinner eller inte. Det blir tredje raka matchen på
bortaplan, vilket alltid är svårare än att spela hemma.
Även om skador och skavanker hör försäsongen till så
börjar Staffans skadelista bli lite för diger för att det ska kännas
helt bra. Niklas Nooni har ryggproblem och tränade inte igår och idag ringde
Adam Björklund in och är sängliggande. Sedan tidigare är både Emil Johanson och
Alexander Kovalonov borta.
– Jag kommer att gå runt på sju backar. Sedan kommer tre
högerforwards, Patrik Säfström, Jesper Persson och Johan Persson snurra runt i
fyra kedjor, berättar Staffan Tholsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.