Lindlöven åker i kväll till Vallentuna för träningsmatch mot hemmalaget hemmahörande i den så kallade pendeltågsserien, där de flesta lagen har tillgång till en pendeltågsstation. Undantagen är Nyköping som erfordrar en lite längre tågresa och Visby/Roma dit det är båt som gäller.
– Det kommer bli en tuff match, dels för att vi har
tränat på hårt och dels för att Stockholmslagen alltid är svåra att möta. De
spelar en frän ishockey med mycket fart under skridskorna, säger tränare
Tholsson.
Det blir Lindlövens fjärde träningsmatch inför
seriestarten den 15/9 när Tierp kommer på besök. Efter vinsten i första matchen
mot Skövde så har det blivit två förluster mot Mariestad och Väsby. Viktigt med
vinst idag?
– Vi vill vinna alla våra matcher. Även om vi förlorade
senaste matchen så gör vi två bra perioder. Vad vi visar på isen är i detta
läget underordnat om vi vinner eller inte. Det blir tredje raka matchen på
bortaplan, vilket alltid är svårare än att spela hemma.
Även om skador och skavanker hör försäsongen till så
börjar Staffans skadelista bli lite för diger för att det ska kännas
helt bra. Niklas Nooni har ryggproblem och tränade inte igår och idag ringde
Adam Björklund in och är sängliggande. Sedan tidigare är både Emil Johanson och
Alexander Kovalonov borta.
– Jag kommer att gå runt på sju backar. Sedan kommer tre
högerforwards, Patrik Säfström, Jesper Persson och Johan Persson snurra runt i
fyra kedjor, berättar Staffan Tholsson.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.