Ni missade naturligtvis inte den gångna veckans snackis i handbolls-Sverige!? När Lugi-tränaren Tomas Axnér i vredesmod lämnade upptaktsträffen och skapade skandalrubriker.
Historien i korthet. Av någon anledning förlades upptaktsträffen inför Elitserien i handboll till dagen innan premiären. Tidsschemat under dagen sprack och det gjorde att Lugis tränare Tomas Axnér, som ville hem och hålla i en träning för att laget skulle komma så väl förberett som möjligt till premiären dagen därpå, ilsknade till.
När det blev hans tur stormade han upp på scenen, hamnade i ordstrid med moderatorn och störtade sedan ut ur lokalen i vredesmod. Han ville hellre träna än presentera sitt lag.
Man kan förstås tycka vad man vill om att lägga en upptaktsträff dagen innan premiären. Det är ganska dålig planering. Den borde så klart ha legat med någon veckas marginal. Men nu var det som det var och det ursäktar på inget sätt Axnérs uppträdande. Alla visste vilka förutsättningar som gällde.
För någonstans måste man stanna upp och reflektera i den här soppan. Handboll är en förhållandevis liten idrott i Sverige. Det är en idrott där man får kämpa med näbbar och klor för att få medieutrymme och då är det naturligtvis jätteviktigt att ta tillvara på den tiden man får för att visa upp sporten från en positiv sida. Inte göda pressen med skandalrubriker.
Upptaktsträffen, hur taffligt planerad den än må vara, är ett av de bästa tillfällena på hela säsongen att faktiskt visa upp handbollen från sin bästa sida och generera intressanta artiklar i tidningar över hela landet. Man har pressen samlad, man har ett guldläge.
Då funkar det inte att utagerande som en trumpen tioåring sätta sin egen agenda framför sportens och tjuta offentligt. Tränare måste fatta att de är försäljare av sig själva, sina klubbar och sin idrott när de står på den där scenen.
Annars gillar jag karaktären Tomas Axnér, hans frispråkighet och hans temperament.
Det är uppfriskande och viktigt med profiler som säger vad de tycker och ryter ifrån. Men man måste välja sina strider. Att rasa över ett av få riktigt stora skyltfönster som handbollen har blir bara kontraproduktivt och dåligt.
Hade det hänt i allsvenskan, om det varit någon av Herman Arenvangs mindre medievana tränarkollegor som stormat ut i vredesmod, hade jag kanske inte blivit lika förvånad. Men Tomas Axnér om någon vet värdet av god publicitet och hur viktigt ett sådant här skyltfönster är för handbollssporten. I sin roll som expertkommentator hos TV4 har sett det på nära håll och är mer än insatt i hur det fungerar.
Som ledare i ett elitlag i svensk idrott är det en förbannad skyldighet att, hur illa man än tycker om det, hålla masken, stanna kvar och se till att sälja produkten. Att visa sporten handboll från sin bästa sida.
Nu blev det inte så. Nu blev det skandalrubriker och en mediebild av handbollen som high-chaparall istället.
Men Axnér hann hem till sin träning och hans Lugi vann premiärmatchen över Malmö med 24-23.
Således, slutet gott, allting gott. Antar jag.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.