Ni missade naturligtvis inte den gångna veckans snackis i handbolls-Sverige!? När Lugi-tränaren Tomas Axnér i vredesmod lämnade upptaktsträffen och skapade skandalrubriker.
Historien i korthet. Av någon anledning förlades upptaktsträffen inför Elitserien i handboll till dagen innan premiären. Tidsschemat under dagen sprack och det gjorde att Lugis tränare Tomas Axnér, som ville hem och hålla i en träning för att laget skulle komma så väl förberett som möjligt till premiären dagen därpå, ilsknade till.
När det blev hans tur stormade han upp på scenen, hamnade i ordstrid med moderatorn och störtade sedan ut ur lokalen i vredesmod. Han ville hellre träna än presentera sitt lag.
Man kan förstås tycka vad man vill om att lägga en upptaktsträff dagen innan premiären. Det är ganska dålig planering. Den borde så klart ha legat med någon veckas marginal. Men nu var det som det var och det ursäktar på inget sätt Axnérs uppträdande. Alla visste vilka förutsättningar som gällde.
För någonstans måste man stanna upp och reflektera i den här soppan. Handboll är en förhållandevis liten idrott i Sverige. Det är en idrott där man får kämpa med näbbar och klor för att få medieutrymme och då är det naturligtvis jätteviktigt att ta tillvara på den tiden man får för att visa upp sporten från en positiv sida. Inte göda pressen med skandalrubriker.
Upptaktsträffen, hur taffligt planerad den än må vara, är ett av de bästa tillfällena på hela säsongen att faktiskt visa upp handbollen från sin bästa sida och generera intressanta artiklar i tidningar över hela landet. Man har pressen samlad, man har ett guldläge.
Då funkar det inte att utagerande som en trumpen tioåring sätta sin egen agenda framför sportens och tjuta offentligt. Tränare måste fatta att de är försäljare av sig själva, sina klubbar och sin idrott när de står på den där scenen.
Annars gillar jag karaktären Tomas Axnér, hans frispråkighet och hans temperament.
Det är uppfriskande och viktigt med profiler som säger vad de tycker och ryter ifrån. Men man måste välja sina strider. Att rasa över ett av få riktigt stora skyltfönster som handbollen har blir bara kontraproduktivt och dåligt.
Hade det hänt i allsvenskan, om det varit någon av Herman Arenvangs mindre medievana tränarkollegor som stormat ut i vredesmod, hade jag kanske inte blivit lika förvånad. Men Tomas Axnér om någon vet värdet av god publicitet och hur viktigt ett sådant här skyltfönster är för handbollssporten. I sin roll som expertkommentator hos TV4 har sett det på nära håll och är mer än insatt i hur det fungerar.
Som ledare i ett elitlag i svensk idrott är det en förbannad skyldighet att, hur illa man än tycker om det, hålla masken, stanna kvar och se till att sälja produkten. Att visa sporten handboll från sin bästa sida.
Nu blev det inte så. Nu blev det skandalrubriker och en mediebild av handbollen som high-chaparall istället.
Men Axnér hann hem till sin träning och hans Lugi vann premiärmatchen över Malmö med 24-23.
Således, slutet gott, allting gott. Antar jag.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.