Ni missade naturligtvis inte den gångna veckans snackis i handbolls-Sverige!? När Lugi-tränaren Tomas Axnér i vredesmod lämnade upptaktsträffen och skapade skandalrubriker.
Historien i korthet. Av någon anledning förlades upptaktsträffen inför Elitserien i handboll till dagen innan premiären. Tidsschemat under dagen sprack och det gjorde att Lugis tränare Tomas Axnér, som ville hem och hålla i en träning för att laget skulle komma så väl förberett som möjligt till premiären dagen därpå, ilsknade till.
När det blev hans tur stormade han upp på scenen, hamnade i ordstrid med moderatorn och störtade sedan ut ur lokalen i vredesmod. Han ville hellre träna än presentera sitt lag.
Man kan förstås tycka vad man vill om att lägga en upptaktsträff dagen innan premiären. Det är ganska dålig planering. Den borde så klart ha legat med någon veckas marginal. Men nu var det som det var och det ursäktar på inget sätt Axnérs uppträdande. Alla visste vilka förutsättningar som gällde.
För någonstans måste man stanna upp och reflektera i den här soppan. Handboll är en förhållandevis liten idrott i Sverige. Det är en idrott där man får kämpa med näbbar och klor för att få medieutrymme och då är det naturligtvis jätteviktigt att ta tillvara på den tiden man får för att visa upp sporten från en positiv sida. Inte göda pressen med skandalrubriker.
Upptaktsträffen, hur taffligt planerad den än må vara, är ett av de bästa tillfällena på hela säsongen att faktiskt visa upp handbollen från sin bästa sida och generera intressanta artiklar i tidningar över hela landet. Man har pressen samlad, man har ett guldläge.
Då funkar det inte att utagerande som en trumpen tioåring sätta sin egen agenda framför sportens och tjuta offentligt. Tränare måste fatta att de är försäljare av sig själva, sina klubbar och sin idrott när de står på den där scenen.
Annars gillar jag karaktären Tomas Axnér, hans frispråkighet och hans temperament.
Det är uppfriskande och viktigt med profiler som säger vad de tycker och ryter ifrån. Men man måste välja sina strider. Att rasa över ett av få riktigt stora skyltfönster som handbollen har blir bara kontraproduktivt och dåligt.
Hade det hänt i allsvenskan, om det varit någon av Herman Arenvangs mindre medievana tränarkollegor som stormat ut i vredesmod, hade jag kanske inte blivit lika förvånad. Men Tomas Axnér om någon vet värdet av god publicitet och hur viktigt ett sådant här skyltfönster är för handbollssporten. I sin roll som expertkommentator hos TV4 har sett det på nära håll och är mer än insatt i hur det fungerar.
Som ledare i ett elitlag i svensk idrott är det en förbannad skyldighet att, hur illa man än tycker om det, hålla masken, stanna kvar och se till att sälja produkten. Att visa sporten handboll från sin bästa sida.
Nu blev det inte så. Nu blev det skandalrubriker och en mediebild av handbollen som high-chaparall istället.
Men Axnér hann hem till sin träning och hans Lugi vann premiärmatchen över Malmö med 24-23.
Således, slutet gott, allting gott. Antar jag.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.