Ni missade naturligtvis inte den gångna veckans snackis i handbolls-Sverige!? När Lugi-tränaren Tomas Axnér i vredesmod lämnade upptaktsträffen och skapade skandalrubriker.
Historien i korthet. Av någon anledning förlades upptaktsträffen inför Elitserien i handboll till dagen innan premiären. Tidsschemat under dagen sprack och det gjorde att Lugis tränare Tomas Axnér, som ville hem och hålla i en träning för att laget skulle komma så väl förberett som möjligt till premiären dagen därpå, ilsknade till.
När det blev hans tur stormade han upp på scenen, hamnade i ordstrid med moderatorn och störtade sedan ut ur lokalen i vredesmod. Han ville hellre träna än presentera sitt lag.
Man kan förstås tycka vad man vill om att lägga en upptaktsträff dagen innan premiären. Det är ganska dålig planering. Den borde så klart ha legat med någon veckas marginal. Men nu var det som det var och det ursäktar på inget sätt Axnérs uppträdande. Alla visste vilka förutsättningar som gällde.
För någonstans måste man stanna upp och reflektera i den här soppan. Handboll är en förhållandevis liten idrott i Sverige. Det är en idrott där man får kämpa med näbbar och klor för att få medieutrymme och då är det naturligtvis jätteviktigt att ta tillvara på den tiden man får för att visa upp sporten från en positiv sida. Inte göda pressen med skandalrubriker.
Upptaktsträffen, hur taffligt planerad den än må vara, är ett av de bästa tillfällena på hela säsongen att faktiskt visa upp handbollen från sin bästa sida och generera intressanta artiklar i tidningar över hela landet. Man har pressen samlad, man har ett guldläge.
Då funkar det inte att utagerande som en trumpen tioåring sätta sin egen agenda framför sportens och tjuta offentligt. Tränare måste fatta att de är försäljare av sig själva, sina klubbar och sin idrott när de står på den där scenen.
Annars gillar jag karaktären Tomas Axnér, hans frispråkighet och hans temperament.
Det är uppfriskande och viktigt med profiler som säger vad de tycker och ryter ifrån. Men man måste välja sina strider. Att rasa över ett av få riktigt stora skyltfönster som handbollen har blir bara kontraproduktivt och dåligt.
Hade det hänt i allsvenskan, om det varit någon av Herman Arenvangs mindre medievana tränarkollegor som stormat ut i vredesmod, hade jag kanske inte blivit lika förvånad. Men Tomas Axnér om någon vet värdet av god publicitet och hur viktigt ett sådant här skyltfönster är för handbollssporten. I sin roll som expertkommentator hos TV4 har sett det på nära håll och är mer än insatt i hur det fungerar.
Som ledare i ett elitlag i svensk idrott är det en förbannad skyldighet att, hur illa man än tycker om det, hålla masken, stanna kvar och se till att sälja produkten. Att visa sporten handboll från sin bästa sida.
Nu blev det inte så. Nu blev det skandalrubriker och en mediebild av handbollen som high-chaparall istället.
Men Axnér hann hem till sin träning och hans Lugi vann premiärmatchen över Malmö med 24-23.
Således, slutet gott, allting gott. Antar jag.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.