Hugo Öhman och Samuel Stenheim är otroligt taggade inför premiären på fredag, Foto: Camilla Lagerman
Jubileumsmaskinen går att köpa i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Självklart finns en upplaga i guld också. Foto: Camilla Lagerman
Ett konstverk som man lånat hem från kontoret i Chicago, enbart för utställningen. Foto: Camilla Lagerman
Så ska en slipsten dras. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Skarpt läge när Tormek inviger nytt besöksmål
Hugo Öhman och Samuel Stenheim är otroligt taggade inför premiären på fredag, Foto: Camilla Lagerman
Jubileumsmaskinen går att köpa i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Självklart finns en upplaga i guld också. Foto: Camilla Lagerman
Ett konstverk som man lånat hem från kontoret i Chicago, enbart för utställningen. Foto: Camilla Lagerman
Så ska en slipsten dras. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Skarpt läge när Tormek inviger nytt besöksmål
Historien om Tormek startade i ett gammalt cykelgarage i Storvik 1973, fyra år senare gick flytten till Lindesberg, till samma lokaler man huserar i än idag. Berättelsen om hur Torgny Jansson startade sitt företag delar man nu med sig av, för att markera det stora 50-årsfirande man är mitt uppe i.
– Vi ville skapa ett litet besöksmål istället för att bara ha fest en kväll, säger vd Samuel Stenheim.
Med start på fredag den 2 juni öppnar Tormek för första gången sina dörrar för allmänhetens beskådan, då man inviger inte mindre än tre nyheter på samma gång. Genom utställningen Sharp Makers låter man besökarna uppleva olika former av konsthantverk från hela världen, alla med en speciell koppling till Tormeks slipmaskiner.
– Här inne kokar det av kreativitet, och det är därför vi finns, för de här kreatörerna som har en hobby och ett konstnärskap med behov av vassa eggar, säger Samuel.
Foto: Camilla Lagerman
Förutom utställningen bjuder man även in till en historievandring genom museet Tormek – En vass historia, där man berättar hur företaget en gång skapades och resan till vad det är idag. Dessutom öppnar man en helt egen butik där de hängivna fansen kan köpa merch och andra produkter.
– Butiken är väldigt mycket till för våra fans, vi kommer fylla den med lite Tormek-merch, och sådant som har varit efterfrågat väldigt länge, men givetvis kommer man kunna köpa våra produkter här. Som till exempel vår jubileumsmaskin som vi har tagit fram speciellt för firandet, den är slutsåld i hela världen, men här i Lindesberg kommer man kunna köpa den i sommar, berättar Samuel stolt.
I slutet av augusti kommer flera av de utställande konstnärerna att besöka Tormeks Sharp Makers 2023, där besökarna får chansen att träffa personerna bakom de fantastiska verken från hela världen.
– Namnet Sharp Makers 2023 kan ju antyda att det sker igen, vi får se, vi vet inte hur det här blir, säger Samuel kryptiskt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...