Zillah & Totte kommer till Lindesberg när julhandeln drar igång på allvar. Foto: Pressbild

Skattjakt och uppträdanden när handlarna startar julhandeln

Linde City gör i år en extra satsning på startskottet för julhandeln: den första skyltsöndagen som infaller 30 november. Givna inslag som att Tomten tar emot önskelistor samt att ponnyridning erbjuds de små, blandas med interaktivitet i form av skattjakt och tipspromenad i butikerna. Allt toppas med uppträdanden av såväl rikskända ansikten som lokala kändisar. – Julskyltningen handlar ju mycket om social trevnad och det är vad vi vill åstadkomma med årets programupplägg. En familjär tillställning helt enkelt, kommenterar Christer Andersson, ordförande i Linde City.

Julhandeln är oerhört viktig för handlarna och med hård konkurrens av näthandel och stora köpcentrum, gör Linde City en extra kraftfull satsning för att hålla kunderna på hemmaplan i år.
Linde Citys ordförande, Christer Andersson, poängterar att startskottet för julhandeln i mångt och mycket handlar om just trevnad och ju fler man får ut från stugorna desto högre puls i centrum.
– För väldigt många människor är ju skyltsöndagen ett tillfälle att komma ut och träffa folk. Det handlar ju mycket om social trevnad och därför blir det inslag som gör att fler finner anledning att besöka staden under den här dagen, förklarar Christer Andersson.
Samtidigt vill handlarna naturligtvis att invånarna finner julklapparna på hemmaplan istället för att leta upp dem annorstädes eller online. För att få fler att botanisera i butikerna, anordnas en tipspromenad där alla Linde City-anslutna kommer att ha en klurig fråga uppsatt i butiken. En fråga som relaterar till den egna verksamheten.
– Och för barnen blir det skattjakt i butikerna, avslöjar Christer.

Skyltsöndagen består av två nav: Flugparken och en scen utanför Handelsbanken.
I Flugparken anordnas bland annat Lions julmarknad (se övriga inslag i programmet längst ned) och vid Handelsbanken blir det underhållning för gammal och ung.
Linde Citys marknadsgrupp har i samarbete med Lions Club Lindesberg arbetat fram ett program som ser ut som följer:

I Flugparken
11.00-16.00 Julmarknad
11.00-16.00 Julgransförsäljning
11.00-16.00 Ponnyridning
13.00-15.00 Tomten tar emot önskelistor

På scenen vid Handelsbanken
12.00-13.00 Martin Almgren och Jesper Hugosson underhåller
13.00-14.00 Paketauktion (Lions)
14.30-15.30 Zillah & Totte underhåller
16.00-17.00 Lucia/sång (Lions)

Butikerna på Kungsgatan kommer att ha viss försäljning utanför befintlig butik.

Publicerad 18 november 2014 klockan 11:48

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter ...
28 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-09-24 21:02