När nu den första snön har fallit kanske man kommer på att höstjackan var lite väl tunn och önskar sig en varm Fjällrävenjacka. Kanske ska man renovera och behöver att par rejäla arbetsskor. Eller så kanske du och ditt företag vill ha ett snyggt tryck på ett gäng tröjor. Nya Skyddsgrossisten är butiken för dig som vill ha bra kvalitetskläder, antingen privat eller till företaget. Oavsett vilket så kommer du få hjälp att hitta det bästa för just dina behov.
Det är nu två år och två månader sedan som Jocke Anderbert blev Skyddsgrossistens nye ägare. Med storasyster Annelie Anderbert i täten, har butiken utvecklats och erbjuder nu både privatpersoner och olika sorters företag alltifrån skyddsglasögon, vårdkläder, jackor och stickade koftor av märket Fjällräven, och skor med rejäl stålhätta. Man säljer mycket kläder till lokala företag, såsom Linde Energi, LIBO och Meritor. Men senaste nytt är att man numer också har ett samarbete med Lindesbergs kommun.
– Vi jobbar mycket med kommunen och det är ganska nytt. Det är ett helt nytt ben att stå på. Vi har kläder till äldrevården, hemtjänsten och kök. Det är ett lite nytt tänk och de har ett helt annat arbetssätt i och med att de har andra skyddsaspekt, till exempel att de i kök ska skydda mot att bränna sig. Det är nytt, men jätteroligt! De blev jätteglada när de fick nya kläder. Här har de fördel av närheten och det är enkelt för de som jobbar, vi försöker att lösa det mesta och är aldrig omöjliga på det viset. Det är en fjäder i hatten på att vi gjort något bra, det var ändå femhundra som skulle ha kläder, berättar Annelie.
Marika vid ett skyltexemplar på hemtjänstkläder.
Marika Jonsson som jobbat i butiken i ett år nu, har fullt upp.
– Det är mycket kunder som vill ha hjälp att hitta rätt skor och jackor. Vi trycker även tryck på kläder till både företag och privatpersoner. Ibland hjälper vi även till med att ta fram ett tryck. Och nu är det mycket julklappar, Fjällräven går mycket nu, så det rullar på! Det är roligt och jag trivs så bra.
Praktikanten Johanna Hodell tillägger:
– Det är privilegium att få jobba med Annelie!
Skyddsgrossistens välsorterade butik har ett stort utbud och det finns ingen anledning att åka flera mil extra för att handla någon annanstans.
– Vi har bra grejer och vi är inte dyrare än någon annanstans. Vår vision är att inte ha något skit på hyllorna. Vi gillar att jobba med gamla, gedigna företag. Dessutom är det bra att man handlar i sin egen kommun, annars försvinner kommunen. Jag tycker att man överhuvudtaget ska gynna det lokala, det ena ger ju det andra, säger Annelie.
– Ja, vi måste stödja varandra, inflikar Jocke Anderbert.
På tisdag, dagen före julafton, passar man på att tjuvstarta firandet i butiken. Det kommer att bjudas på glögg och lussebullar och med stormsteg närmar vi oss nyår, ett år som gänget ser positivt på.
– 2015 kommer att bli ett bra år. Vi har planer på att starta en webbutik, så vi får ytterligare ett ben att stå på. Och så vill få ännu fler privata kunder, säger Annelie.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.