På fredagskvällen var det dags för LIF Lindesberg att säkra kontraktet till allsvenskan 2019-2020 då Torslanda kom på besök i LIF:s tillfälliga hemmaarena Idrottshuset. LIF stod upp starkt mot Torslanda i 53 minuter, men orken räckte inte hela vägen och man missade chansen att på egen hand säkra det allsvenska kontraktet.
LIF hade inför matchen allt i egna händer. En vinst mot Torslanda och säsongen skulle vara räddad. Hemmalaget inledde starkast och gick tidigt ifrån till en 4-1-ledning, men då började misstagen trots ett till början starkt målvakts- och försvarsspel. Ledningen man hade skaffat sig var snart uppäten av gästerna då LIF börjat slarva i anfallsspelet och öppnat för snabba kontringar av Torslanda. LIF fick efter den lilla svackan i mitten på första ordning på spelet, men gick ändå till halvtid i underläge med 14-16.
Andra halvlek. Skulle LIF denna gång vara med direkt från start? För första gången på många matcher inledde LIF andra halvlek starkast och hämtade upp halvtidsunderläget tidigt. LIF lyckades även gå upp i ledning flertalet gånger trots ett svajigt spel från båda lagen. Tyvärr är det något som saknas i de avgörande momenten för de orange denna säsongen. LIF slavade otaliga chanser mot ett Torslanda som även de hade problem med sitt spel. Till slut skulle slarvet från LIF:s sida straffa sig. Med sju minuter kvar på klockan vände Torslanda matchen från 26-25 till seger 27-29 och kunde där med knipa de tvåpoängen.
– Det är en jämn och tuff match hela vägen. Vi har chansen att dra ifrån mot slutet, men saknar skärpa både framåt och bakåt. Det hänger kanske ihop med att vi inte vunnit på länge, har man flyt och självförtroende så löser man såna situationer, men där vi är nu så löser det sig inte av sig själv. Tycker vi har visat bra tendenser mot slutet av de senaste matcherna, men det vi var så bra på i höstas saknas, skärpa och vinnarinstinkt, säger Axel Magnusson efter matchen.
Förlusten var LIF:s sjunde raka och man missade troligen chansen att på egen säkra kontraktet för allsvenskt spel 2019-2020. LIF har kvar att möta Skånela och OV Helsingborg i de avslutande omgångarna av allsvenskan. En tuff uppgift för LIF, men man har tidigare spelat bra mot flertalet topplag, så jag ger LIF trots deras svaga form en liten chans i kommande matcher.
Matchfakta
Resultat: 27-29 (14-16)
Publik: 503
Målskyttar LIF: Fatlum Ahmeti 7, Jesper Nilsson, Bashkim Gashi 5, Albin Järlstam 3, Axel Magnusson, Gustaf Ekström 2, Jesper Jakobsson, Martin Boija, Karl Zetterlund
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.