Lördagens träningsmöte slutade med förlust för ett alltjämt sjukdomsdrabbat Lindlöven. Borta mot det norska Elitserie-laget Kongsvinger tog Löven ledningen två gånger om, men tappade sedan i slutminuterna. Slutsiffrorna skrevs till 4-2 och Löven laddar nu om för nästa veckas två matcher.
Under lördagen tog sig Lindlöven över landsgränsen för att spela träningsmatch. Kongsvinger stod för motståndet, ett lag som till vardags huserar i den norska Elitserien. Men trots det tuffa motståndet och trots ett flertal avbräck öppnade Löven bortamötet på ett imponerande vis.
Albin Gunnarsson gav gästerna ledningen i den första perioden och Lindlöven vann där skotten med klara 16-9. Även mittperioden dominerades chansmässigt av Löven, som ändå fick se Kongsvinger utjämna till 1-1. I tredje tog Niclas Eklöw på nytt upp gästerna i ledning, men norrmännen kvitterade kort därpå och i slutminuterna kom sedan avgörandet. Med blott 1.50 kvar att spela gjorde Kongsvinger 3-2 och hemmalaget utökade sedermera till slutsiffrorna 4-2 i öppen målbur.
– Det var en väldigt jämn match. Vi kom dit med en ganska liten trupp, vi hade bara tio forwards och fem backar. Tyvärr tog bensinen slut, vi orkade helt enkelt inte med tempot i mer än två perioder, analyserar Jussi Salo och poängterar.
– Men det var ändå en bra insats så länge som vi orkade hålla spelet uppe.
Spelar både onsdag och torsdag: ”Blir en bra förberedelse”
Anledningen till den tunna truppen är alla de skador och sjukdomar som Lindlöven dragits med de senaste två veckorna. Mot Kongsvinger saknades bland annat Max Lalander, Felix Zetterberg och Felix Lundqvist. Trots det kunde alltså Löven stå upp väl i lite drygt två perioder och tränare Salo tar med sig en hel del positivt.
– Matchen höll ett väldigt högt tempo och jag är nöjd att vi kunde spela på det sättet, även fast vi hade ont om spelare. Sen var det inget ”snyggspel”, men det visste vi om redan innan. Vi har haft många borta och har inte kunnat träna ordentligt den senaste veckan.
Efter förlusten mot norska Kongsvinger återgår Lindlöven nu till träningsplanen i ett par dagar. På onsdag väntar sedan IFK Arboga på bortais, följt av nytt träningsmöte på torsdag hemma mot BIK Karlskoga. Jussi Salo hoppas att hinna få tillbaka några av sina frånvarande spelare och kommenterar veckans tuffa spelschema.
– Jag tycker att det ska bli spännande att se hur vi klarar av att spela två dagar i rad. Det blir en bra förberedelse, för efter jul kan vi få spela först lördag och sen söndag. Nu får vi testa på det.
Matchfakta Kongsvinger-Lindlöven:
Resultat: 4-2 (0-1, 1-0, 3-1)
Skott: 34-37
Mål Lindlöven: 0-1 Albin Gunnarsson, 1-2 Niclas Eklöw
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.