Lördagens träningsmöte slutade med förlust för ett alltjämt sjukdomsdrabbat Lindlöven. Borta mot det norska Elitserie-laget Kongsvinger tog Löven ledningen två gånger om, men tappade sedan i slutminuterna. Slutsiffrorna skrevs till 4-2 och Löven laddar nu om för nästa veckas två matcher.
Under lördagen tog sig Lindlöven över landsgränsen för att spela träningsmatch. Kongsvinger stod för motståndet, ett lag som till vardags huserar i den norska Elitserien. Men trots det tuffa motståndet och trots ett flertal avbräck öppnade Löven bortamötet på ett imponerande vis.
Albin Gunnarsson gav gästerna ledningen i den första perioden och Lindlöven vann där skotten med klara 16-9. Även mittperioden dominerades chansmässigt av Löven, som ändå fick se Kongsvinger utjämna till 1-1. I tredje tog Niclas Eklöw på nytt upp gästerna i ledning, men norrmännen kvitterade kort därpå och i slutminuterna kom sedan avgörandet. Med blott 1.50 kvar att spela gjorde Kongsvinger 3-2 och hemmalaget utökade sedermera till slutsiffrorna 4-2 i öppen målbur.
– Det var en väldigt jämn match. Vi kom dit med en ganska liten trupp, vi hade bara tio forwards och fem backar. Tyvärr tog bensinen slut, vi orkade helt enkelt inte med tempot i mer än två perioder, analyserar Jussi Salo och poängterar.
– Men det var ändå en bra insats så länge som vi orkade hålla spelet uppe.
Spelar både onsdag och torsdag: ”Blir en bra förberedelse”
Anledningen till den tunna truppen är alla de skador och sjukdomar som Lindlöven dragits med de senaste två veckorna. Mot Kongsvinger saknades bland annat Max Lalander, Felix Zetterberg och Felix Lundqvist. Trots det kunde alltså Löven stå upp väl i lite drygt två perioder och tränare Salo tar med sig en hel del positivt.
– Matchen höll ett väldigt högt tempo och jag är nöjd att vi kunde spela på det sättet, även fast vi hade ont om spelare. Sen var det inget ”snyggspel”, men det visste vi om redan innan. Vi har haft många borta och har inte kunnat träna ordentligt den senaste veckan.
Efter förlusten mot norska Kongsvinger återgår Lindlöven nu till träningsplanen i ett par dagar. På onsdag väntar sedan IFK Arboga på bortais, följt av nytt träningsmöte på torsdag hemma mot BIK Karlskoga. Jussi Salo hoppas att hinna få tillbaka några av sina frånvarande spelare och kommenterar veckans tuffa spelschema.
– Jag tycker att det ska bli spännande att se hur vi klarar av att spela två dagar i rad. Det blir en bra förberedelse, för efter jul kan vi få spela först lördag och sen söndag. Nu får vi testa på det.
Matchfakta Kongsvinger-Lindlöven:
Resultat: 4-2 (0-1, 1-0, 3-1)
Skott: 34-37
Mål Lindlöven: 0-1 Albin Gunnarsson, 1-2 Niclas Eklöw
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.