Lördagens träningsmöte slutade med förlust för ett alltjämt sjukdomsdrabbat Lindlöven. Borta mot det norska Elitserie-laget Kongsvinger tog Löven ledningen två gånger om, men tappade sedan i slutminuterna. Slutsiffrorna skrevs till 4-2 och Löven laddar nu om för nästa veckas två matcher.
Under lördagen tog sig Lindlöven över landsgränsen för att spela träningsmatch. Kongsvinger stod för motståndet, ett lag som till vardags huserar i den norska Elitserien. Men trots det tuffa motståndet och trots ett flertal avbräck öppnade Löven bortamötet på ett imponerande vis.
Albin Gunnarsson gav gästerna ledningen i den första perioden och Lindlöven vann där skotten med klara 16-9. Även mittperioden dominerades chansmässigt av Löven, som ändå fick se Kongsvinger utjämna till 1-1. I tredje tog Niclas Eklöw på nytt upp gästerna i ledning, men norrmännen kvitterade kort därpå och i slutminuterna kom sedan avgörandet. Med blott 1.50 kvar att spela gjorde Kongsvinger 3-2 och hemmalaget utökade sedermera till slutsiffrorna 4-2 i öppen målbur.
– Det var en väldigt jämn match. Vi kom dit med en ganska liten trupp, vi hade bara tio forwards och fem backar. Tyvärr tog bensinen slut, vi orkade helt enkelt inte med tempot i mer än två perioder, analyserar Jussi Salo och poängterar.
– Men det var ändå en bra insats så länge som vi orkade hålla spelet uppe.
Spelar både onsdag och torsdag: ”Blir en bra förberedelse”
Anledningen till den tunna truppen är alla de skador och sjukdomar som Lindlöven dragits med de senaste två veckorna. Mot Kongsvinger saknades bland annat Max Lalander, Felix Zetterberg och Felix Lundqvist. Trots det kunde alltså Löven stå upp väl i lite drygt två perioder och tränare Salo tar med sig en hel del positivt.
– Matchen höll ett väldigt högt tempo och jag är nöjd att vi kunde spela på det sättet, även fast vi hade ont om spelare. Sen var det inget ”snyggspel”, men det visste vi om redan innan. Vi har haft många borta och har inte kunnat träna ordentligt den senaste veckan.
Efter förlusten mot norska Kongsvinger återgår Lindlöven nu till träningsplanen i ett par dagar. På onsdag väntar sedan IFK Arboga på bortais, följt av nytt träningsmöte på torsdag hemma mot BIK Karlskoga. Jussi Salo hoppas att hinna få tillbaka några av sina frånvarande spelare och kommenterar veckans tuffa spelschema.
– Jag tycker att det ska bli spännande att se hur vi klarar av att spela två dagar i rad. Det blir en bra förberedelse, för efter jul kan vi få spela först lördag och sen söndag. Nu får vi testa på det.
Matchfakta Kongsvinger-Lindlöven:
Resultat: 4-2 (0-1, 1-0, 3-1)
Skott: 34-37
Mål Lindlöven: 0-1 Albin Gunnarsson, 1-2 Niclas Eklöw
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.