LIF Lindesberg kammade noll på söndagen. I bortamötet med tabelljumbon Warta blev det förlust, sedan brandgult tappat en sen ledning till förlust med uddamålet. Med tre sekunder kvar att spela avgjorde Warta till slutsiffrorna 21-20.
Warta kom till spel hemma mot LIF Lindesberg som tabelljumbo och med endast en inspelad poäng. 60 minuter senare hade Göteborgslaget både övergett sistaplatsen och tagit sin första seger för säsongen. Detta sedan LIF fallit med siffrorna 21-20, efter ett sekunddrama i slutskedet.
– Vi presterar alldeles för dåligt här idag. Vi har pratat om att vi ska bli bättre och bättre och att fokus ska ligga på prestationen. Den är för dålig idag, oavsett vilket lag det är som vi möter, konstaterar en ärlig Sébastien Ehnevid.
LIF fick en jobbig start och halkade efter redan i upptakten av matchen. Efter åtta minuter hade Warta gått ifrån till 5-1, en ledning som brandgult sedan lyckades minska steg för steg. Med klockan på 20 minuter tog Freddy Lindblad LIF upp i ledning för första gången, när han satte 8-9. Man gick sedan ifrån och Joakim Bååk tog laget in till halvtid med tre måls övertag.
Jesper Nilsson drygade ut ledningen i upptakten av andra halvlek, men Warta släppte inte iväg LIF mer än så. Matchen var fortsatt tät och inför slutkvarten var ställningen 13-16. Ehnevid medger att de defensiva positionerna satt, men att man istället hade andra problem.
– Vi är bra bakåt hela matchen, men det är anfallsspelet som inte funkar. Det är på tok för många tekniska misstag, förklarar målvakten.
”Ska inte behöva försätta oss i situationen”
Trots en hackande offensiv såg dock LIF ut att gå mot segern och med knappa två minuter var man i ledning. Då gick laget bort sig i försvaret, Jesper Jakobsson drog på sig en utvisning och Warta kunde vända med två mål. Jacob Nelson kvitterade i slutsekunderna, men med klockan på 19.57 avgjorde Warta direkt på avkast till 21-20.
– Det är en massa marginaler som vi har oflyt med. Men samtidigt ska vi inte behöva försätta oss i den situationen. Vi kontrollerar matchen ganska bra och ska ha råd att göra något misstag mot slutet, summerar Ehnevid besviket.
Det var andra gången denna höst som LIF föll med minsta möjliga marginal. Även hemma mot Önnered tappade man poäng i slutsekunderna, något Ehnevid inte vill göra till en vana.
– Det är jämnt i Allsvenskan, alla slår alla och det kan gå åt vilket håll som helst. Nu har vi haft marginalerna emot oss i två matcher. Förhoppningsvis får vi igen det någon gång framöver.
Förlusten mot Warta var ett hårt slag sett till tabellen, där motståndet på förhand alltså var placerat på sista plats. LIF gick i och med poängtappet miste om chansen att haka på toppkvartetten. Nästa match spelas hemma i Arenan mot Skånela och Ehnevid berättar hur han just nu ser på den uppgiften.
– Vi vill framförallt ha revansch på oss själva och göra en bra prestation. Skånela har också haft stor omsättning på spelare och blandat bra resultat med sämre. Det blir säkert en tuff match, de har ju varit lite av våra antagonister i flera år.
Matchfakta Warta-LIF Lindesberg:
Resultat: 21-20 (9-12)
Publik: 114
Mål LIF: Jacob Nelson 4, Jesper Nilsson 4, Oskar Erixon 3, Fatlum Ahmeti 3, Joakim Bååk 2, Bashkim Gashi 2, Freddy Lindblad, Sebastian Hammar
Tabellen från Svensk Handboll:

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.