Jesper Jakobssons utvisning med två minuter kvar kostade LIF poängen. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Slutsekunderna fällde LIF, igen

LIF Lindesberg kammade noll på söndagen. I bortamötet med tabelljumbon Warta blev det förlust, sedan brandgult tappat en sen ledning till förlust med uddamålet. Med tre sekunder kvar att spela avgjorde Warta till slutsiffrorna 21-20.

Warta kom till spel hemma mot LIF Lindesberg som tabelljumbo och med endast en inspelad poäng. 60 minuter senare hade Göteborgslaget både övergett sistaplatsen och tagit sin första seger för säsongen. Detta sedan LIF fallit med siffrorna 21-20, efter ett sekunddrama i slutskedet.

– Vi presterar alldeles för dåligt här idag. Vi har pratat om att vi ska bli bättre och bättre och att fokus ska ligga på prestationen. Den är för dålig idag, oavsett vilket lag det är som vi möter, konstaterar en ärlig Sébastien Ehnevid.

LIF fick en jobbig start och halkade efter redan i upptakten av matchen. Efter åtta minuter hade Warta gått ifrån till 5-1, en ledning som brandgult sedan lyckades minska steg för steg. Med klockan på 20 minuter tog Freddy Lindblad LIF upp i ledning för första gången, när han satte 8-9. Man gick sedan ifrån och Joakim Bååk tog laget in till halvtid med tre måls övertag.

Jesper Nilsson drygade ut ledningen i upptakten av andra halvlek, men Warta släppte inte iväg LIF mer än så. Matchen var fortsatt tät och inför slutkvarten var ställningen 13-16. Ehnevid medger att de defensiva positionerna satt, men att man istället hade andra problem.

– Vi är bra bakåt hela matchen, men det är anfallsspelet som inte funkar. Det är på tok för många tekniska misstag, förklarar målvakten.

”Ska inte behöva försätta oss i situationen”

Trots en hackande offensiv såg dock LIF ut att gå mot segern och med knappa två minuter var man i ledning. Då gick laget bort sig i försvaret, Jesper Jakobsson drog på sig en utvisning och Warta kunde vända med två mål. Jacob Nelson kvitterade i slutsekunderna, men med klockan på 19.57 avgjorde Warta direkt på avkast till 21-20.

– Det är en massa marginaler som vi har oflyt med. Men samtidigt ska vi inte behöva försätta oss i den situationen. Vi kontrollerar matchen ganska bra och ska ha råd att göra något misstag mot slutet, summerar Ehnevid besviket.

Det var andra gången denna höst som LIF föll med minsta möjliga marginal. Även hemma mot Önnered tappade man poäng i slutsekunderna, något Ehnevid inte vill göra till en vana.

– Det är jämnt i Allsvenskan, alla slår alla och det kan gå åt vilket håll som helst. Nu har vi haft marginalerna emot oss i två matcher. Förhoppningsvis får vi igen det någon gång framöver.

Förlusten mot Warta var ett hårt slag sett till tabellen, där motståndet på förhand alltså var placerat på sista plats. LIF gick i och med poängtappet miste om chansen att haka på toppkvartetten. Nästa match spelas hemma i Arenan mot Skånela och Ehnevid berättar hur han just nu ser på den uppgiften.

– Vi vill framförallt ha revansch på oss själva och göra en bra prestation. Skånela har också haft stor omsättning på spelare och blandat bra resultat med sämre. Det blir säkert en tuff match, de har ju varit lite av våra antagonister i flera år.

Matchfakta Warta-LIF Lindesberg:
Resultat: 21-20 (9-12)
Publik: 114
Mål LIF: Jacob Nelson 4, Jesper Nilsson 4, Oskar Erixon 3, Fatlum Ahmeti 3, Joakim Bååk 2, Bashkim Gashi 2, Freddy Lindblad, Sebastian Hammar

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 1 november 2015 klockan 20:04


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

2022 avgjordes lag-SM senast i Lindesberg, där damerna tog sin sjätte seger. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.

5 september 2025 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.

9 juli 2025 klockan 10:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till m...
2 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare...

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.

9 mars 2025 klockan 19:50 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var ...
8 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt ...
8 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i ...
7 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-02-27

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-09-16 02:00