LIF Lindesberg har gjort klart med en ny målvakt. Bara dagar efter det att Sébastien Ehnevid skadat sig presenterar klubben Alexander Johnsson som ansluter på ett ettårskontrakt. 24-åringen kommer närmast från Alingsås, där han var med och vann SM-guld i våras.
I söndags fick LIF Lindesberg se sin förstemålvakt Sébastien Ehnevid gå sönder. Men redan ikväll gjorde klubben klart med en ny burväktare.
Målvakten i fråga är den Elitserie-meriterade Alexander Johnson. 24-åringen har skrivit på ett ettårskontrakt med LIF efter att ha nekats förlängning i Alingsås, där han var med och tog SM-guld i våras. Värvningen är dock ingen panikaktion från LIF:s sida, som har planerat detta länge.
– Vi har jobbat ett tag på Alexander. När vi fick nys om att han var tillgänglig blev vi intresserade. Han är en bra spelartyp och han har spelat i Elitserien i tre år, kommenterar Herman Arenvang affären.
Skapar en rockad på målvaktssidan
LIF-tränaren berättar att diskussioner förts länge mellan klubben och Alexander. Kontakten har till och med varit så tät att målvakten tränade med laget under sommaren. Nu är han alltså helt klar för LIF och fanns även med under kvällens träning.
Men samtidigt som en målvakt ansluter innebär det att en annan försvinner. I LIF:s fall handlar det om en utlåning av Johan Persson, som flyttar till Hallby.
– Han vill ha mer speltid och det här tror jag är ett bra steg för honom. Nu kommer han att få spela mycket i division 1, förklarar Arenvang.
Värvningen av Alexander Johnsson innebär samtidigt ett mindre ansvar för Niklas Jansson. Den talangfulle 96:an har fått spela mycket under försäsongen, men så vill inte Arenvang ha det i fortsättningen.
– Vår tanke är att Niklas ska få utvecklas i lugn och ro. Vi vill att han ska få spela mycket juniorhandboll och samtidigt vara med oss och konkurrera.
Nyförvärvet spelar i helgen
Gällande sin nya målvakt beskriver tränaren honom som stor, stabil och med ett bra utkast. Men efter att ha gått klubblös över sommaren är formen inte hundraprocentig.
– Det var länge sen han spelade handboll nu och han kommer att behöva lite tid att spela in sig. Men vi tycker det är skönt att vi kunde lösa värvningen nu med helgens cup framför oss, säger Arenvang.
Med start imorgon arrangerar LIF den årliga Bergslagens Sparbank Cup. Tre matcher väntar under helgen och Alexander kommer att vara spelklar tills dess. Det är däremot inte Sébastien Ehnevid, som inväntar svar på sin läkarundersökning. Men till seriestarten är Arenvang övertygad om att ha samtliga sina målvakter tillgängliga.
– Sen om det blir Sébastien och Alexander som delar på målvaktsposten får vi se. Men jag tror att det här är en bra lösning för alla.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.