Förra lördagen åkte Lindesberg Volley på säsongens allra första förlust. Men redan idag var laget tillbaka på vinnarspåret igen, via övertygande 3-1 i set borta mot Sollentuna. Segern var Lindes åttonde för säsongen och gör att laget tar upp kampen i tabelltoppen.
– Verkligen jätteskönt att få de här tre poängen! Det är viktigt och väldigt skönt med en seger, strålar Martin Svensson efter de tre nya poängen.
Hon och hela Lindesberg Volley hade på lördagen tagit sig till Sollentuna för möte med tabellsexan. Det var dock hemmalaget som inledde starkast, samtidigt som Linde inte riktigt var på tårna. Men ganska snabbt växte gästerna in i det hela och man tog även hem första set överlägset.
Även i andra set var Linde det klart starkare laget. Med ett stabilt spel och bra försvar kunde man få greppet om spelet, något som ledde till setseger med siffrorna 21-25.
– Vi gjorde det till våran match och gör våra grejer helt rätt. Vi hade ett bra blockspel, stängde ner Sollentuna bra och kombinerade det med bra servar. Jag tror att det hade mycket att göra med att vi helt enkelt gjorde vårat jobb, förklarar Martina.
Därefter fick dock Linde problem, då Sollentuna i tredje set kunde ta ledningen och gå ifrån. När ställningen var 17-24 såg setet ut att glida Linde ur händerna. Men med en stark upphämtning nådde man så när ikapp. Till slut vann Sollentuna med 26-24 och tvingade fram ett fjärde set.
”Är ju däruppe vi ska vara”
Men där visade Linde inga som helst tveksamheter. Laget hittade tillbaka till sitt trygga grundspel, stängde igen i defensiven och avgjorde till 3-1 i set. Vägen till segern lades via den starka gruppdynamik som man har.
– Jag tycker att vi spelar som ett lag. Vi hjälper varandra bra, snackar mycket och alla hjälper till i blockspelet. Sen så gör ju ”Marjie” och Nette ett jättebra jobb på kanterna, säger Martina som själv trivdes ute på planen.
– Det känns bra och det var en rolig match att spela. Det var skönt att få den här revanschen efter förlusten senast.
Ja för segern kom exakt en vecka efter det att Linde fallit mot Hylte/Halmstad. Den gången bröts lagets sju matcher långa segersvit, men mot Sollentuna inledde man alltså en ny. I och med vinsten tog Linde klivet upp på förstaplatsen och Martina räknar med att man håller sig kvar i toppstriden.
– Ja det är viktigt. Det är ju däruppe som vi ska vara. Målet är ju att kvalificera sig för GP och det är vad vi satsar på just nu.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (13-25, 21-25, 26-24, 16-25)
Publik: 113
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-KFUM Göteborg 3-0
Örebro Volley-Katrineholm 1-3
Svedala-RIG Falköping 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.