Förra lördagen åkte Lindesberg Volley på säsongens allra första förlust. Men redan idag var laget tillbaka på vinnarspåret igen, via övertygande 3-1 i set borta mot Sollentuna. Segern var Lindes åttonde för säsongen och gör att laget tar upp kampen i tabelltoppen.
– Verkligen jätteskönt att få de här tre poängen! Det är viktigt och väldigt skönt med en seger, strålar Martin Svensson efter de tre nya poängen.
Hon och hela Lindesberg Volley hade på lördagen tagit sig till Sollentuna för möte med tabellsexan. Det var dock hemmalaget som inledde starkast, samtidigt som Linde inte riktigt var på tårna. Men ganska snabbt växte gästerna in i det hela och man tog även hem första set överlägset.
Även i andra set var Linde det klart starkare laget. Med ett stabilt spel och bra försvar kunde man få greppet om spelet, något som ledde till setseger med siffrorna 21-25.
– Vi gjorde det till våran match och gör våra grejer helt rätt. Vi hade ett bra blockspel, stängde ner Sollentuna bra och kombinerade det med bra servar. Jag tror att det hade mycket att göra med att vi helt enkelt gjorde vårat jobb, förklarar Martina.
Därefter fick dock Linde problem, då Sollentuna i tredje set kunde ta ledningen och gå ifrån. När ställningen var 17-24 såg setet ut att glida Linde ur händerna. Men med en stark upphämtning nådde man så när ikapp. Till slut vann Sollentuna med 26-24 och tvingade fram ett fjärde set.
”Är ju däruppe vi ska vara”
Men där visade Linde inga som helst tveksamheter. Laget hittade tillbaka till sitt trygga grundspel, stängde igen i defensiven och avgjorde till 3-1 i set. Vägen till segern lades via den starka gruppdynamik som man har.
– Jag tycker att vi spelar som ett lag. Vi hjälper varandra bra, snackar mycket och alla hjälper till i blockspelet. Sen så gör ju ”Marjie” och Nette ett jättebra jobb på kanterna, säger Martina som själv trivdes ute på planen.
– Det känns bra och det var en rolig match att spela. Det var skönt att få den här revanschen efter förlusten senast.
Ja för segern kom exakt en vecka efter det att Linde fallit mot Hylte/Halmstad. Den gången bröts lagets sju matcher långa segersvit, men mot Sollentuna inledde man alltså en ny. I och med vinsten tog Linde klivet upp på förstaplatsen och Martina räknar med att man håller sig kvar i toppstriden.
– Ja det är viktigt. Det är ju däruppe som vi ska vara. Målet är ju att kvalificera sig för GP och det är vad vi satsar på just nu.
Matchfakta Sollentuna-Lindesberg Volley:
Resultat: 1-3 (13-25, 21-25, 26-24, 16-25)
Publik: 113
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-KFUM Göteborg 3-0
Örebro Volley-Katrineholm 1-3
Svedala-RIG Falköping 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.