Sebastian Sedell och Wicktoria Holgersson ser fram emot öppningen av sportbaren. Foto: Ida Lindkvist
Snart premiär för Majas Sportsbar
Om en vecka är det premiäröppning för Majas Sportsbar, baren med inriktning på sport som ligger i anslutning till Lasse Maja Bar & Kök. Med 11 stycken TV-skärmar, en sportig meny och en riktigt härlig miljö är den nya sportbaren perfekt för att kolla på kvällens match, eller hänga med polarna.
Det var i mitten av september som LindeNytt kunde berätta att Lasse Maja Bar & Kök skulle dra igång och bygga ut. Lokalen där Kurts Herrmode huserade för några år sedan skulle bli förvandlas till sportbar, och nu, nästa fredag har man premiäröppning.
– Bygget har flutit på precis som det ska, det är alltid en tidspress, men det har hållits jättebra, berättar Peter Ekholm, delägare i Lasse Maja.
Liten smygtitt på vad som väntar sportbarens gäster. Wicktoria passar på att provsitta soffan, som passar perfekt att luta sig tillbaka i när matchen drar igång. Foto: Ida Lindkvist
En fantastisk kväll. Så beskriver Peter det som väntar gästerna som kommer till Sportsbaren.
– Det kommer att vara sportinspirerad meny i trevlig miljö. En pub med inriktning på sport, det kommer att vara gemytligt och mysigt. Dit kan man komma och se sitt favoritlag tillsammans med sina vänner. Vill man bara komma ut och hänga
Foto: Ida Lindkvist
med polarna så kan man komma ner till Sportsbar och ha kul tillsammans, säger Peter.
– Lindesberg är ändå en sportig stad, och vi upplever att det här har saknats. Vi tror absolut att det finns ett utbud för det här i Lindesberg. Vi hoppas att alla Lindesbergbor får ett ställe att vara stolta över och känna att vi satsar i den här kommunen som jag upplever som positiv. Det känns viktigt för oss att ha ett utbud där folk trivs!
Men här stannar inte planerna.Peter fortsätter:
– Efter starten av Majas Sportbar så kommer vi att påbörja ombyggnationen av LasseMaja Bar & Kök.
När ombyggnationen av Lasse Maja är klar så får man den ultimata upplevelsen att under ett och samma tillfälle kunna besöka både Majas sportbar och Lasse Maja Bar & Kök, då båda dessa krogar är en integrerad lösning.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...