I en skönt ruffig lokal i utkanten av Lindesberg huserar Lindesberg Skateboard Förening och där går Dalkarlsdagen av stapeln i dag, lördag. Det är tävlingar både i Skate och BMX-cyklar och under kvällen är det efterfest på Stadshotellet med banden En svensk tiger och Dazed.
Lindesberg Skateboard Förening är en av kommunens yngre föreningar, den har bara funnits sen 2010, men är en högst vital och växande förening. Idag så är man ungefär 180 medlemmar i föreningen men det faktum att man har fått en egen lokal har betytt och kommer betyda otroligt mycket för föreningen.
Jag träffade Stefan Anderson (ordf.) Richard Nyberg (vice ordf.) och Christoffer Andersson (kassör) som är tre killar som brinner för skate och kört tillsammans sedan 12-årsåldern. Dom berättar hur dom fått kämpa för att få till stånd den här lokalen som dom hyr av kommunen.
– Vi har verkligen fått slita och har inte fått någonting gratis, berättar Richard Nyberg.
– Vi har bara positivt att säga om politikerna som vi har varit i kontakt med, men det är på tjänstemannanivå vi har stött på problem. Vi fick vänta ett år på att få en lampa uppsatt utanför lokalen och andra saker som vi har blivit lovade väntar vi fortfarande på, fyller Stefan i.
Jag tycker att det alltid är intressant att träffa människor som har en passion för det dom håller på med, oavsett vad det är. Passionen går det inte att ta miste på när jag pratar vidare med Stefan.
– När vi tävlar så blir det lite av sport, men vi har inga organiserade träningar, så jag ser det mer som rekreation och gemenskap. Jag kör skate för att tömma huvudet efter att ha jobbat hela dagen. En del drar till gymmet eller spelar schack, men vi drar i hop ett gäng, sticker ner till lokalen, åker och har kul tillsammans.
Hur gick det i tävlingen som hade tävlande från hela länet?
-Det var riktigt bra kvalitet i åkningen, berättar Christoffer. Det är jättekul att framförallt se våra egna junior, vilka framsteg dom gjort under det här året som vi har haft lokalen.
Topp tre i dom olika klasserna blev:
Skate senior
Dennis Henell, Örebro
Sebastian Ström, Örebro
David Lundin, Karlskoga
Skate junior
Christoffer Lundin, Karlskoga
Abdullah Nori, Lindesberg
Pharadon Tatong, Lindesberg
BMX
Jonnie Haglund, Lindesberg
Melker Carlsson, Lindesberg
William Howard, Lindesberg
Det var 16 tävlande och cirka ett 60-tal åskådare som sökt sig till lokalen för att avnjuta trick på hög nivå. Skönaste svaret fick den sista frågan till Stefan, vad är det bästa med skateboard?
-Det går inte att sluta, säger Stefan snabbt.
Undertecknad tänker genast att det då inte är värt att börja, utan jag får hålla mig till gymmet även fortsättningsvis. Hur skulle jag ha tid med skate också?
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.