Örebro Hockey mötte i kväll Södertälje i en träningsmatch inför starten av SHL om en knapp månad. Örebro hade det bästa spelet så länge lagen fick spela fem mot fem, men matchen blev väldigt sönderryckt av utvisningar i parti och minut. Bara i andra perioden fick Örebro sex tvåminuters utvisningar mot en för Södertälje. De långväga gästerna var effektivare i numerärt överläge och kvitterade Örebros ledning två gånger.
Efter 2-2 vid full tid tilltog en förlängning på fem minuter som blev mållös. Straffläggning väntade och där fick vi bara se ett mål av Södertälje.
Egentligen så fick vi bara se en riktigt bra period i dag, den första. Då såg Örebro rappa ut och anföll med tyngd. Spelarna skötte sig på isen och domarna hittade, trots nya direktiv att beivra spelförstörande slashingar och hakningar, fyra två minuters utvisningar i första perioden. Vilket får väl ses som hyfsat normalt. Så man blir lite fundersam om spelarna helt plötsligt började skjuta från höften när det kommer till spelförstörande moment i andra perioden, för då började utvisningarna rasa in. Störst syndade Örebro som drog på sig sex tvåor men tack vare bra box play så höll man SSK stången. Domarna fick, vare sig de ville eller inte huvudrollen.
NHL-meriterade Tim Wallace
Domarna fortsatte och lät pipan ljuda gång på gång även i tredje perioden, men vi fick även se ett mål från vardera laget. Tim Wallace som är det senaste nyförvärvet till Örebro, presenterade sig för publiken i Sverige med ett vackert mål.
Om domarna ska vara konsekventa med den här bedömningsnivån hela säsongen hoppas jag att spelar snabbt kommer in i det, för det blir inte särskilt underhållande spel med ständiga avblåsningar.
Slutresultat: 2-3
Målskyttar Örebro: Anders Eriksson, Tim Wallace
Målskyttar SSK: Jason Gregoire, Robin Press
Utvisningar: Örebro 11×2, Södertälje 8×2
Skottstatistik: 43-32 (15-9, 13-15, 11-6, 4-2)
Publik: 807
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.