Örebro Hockey mötte i kväll Södertälje i en träningsmatch inför starten av SHL om en knapp månad. Örebro hade det bästa spelet så länge lagen fick spela fem mot fem, men matchen blev väldigt sönderryckt av utvisningar i parti och minut. Bara i andra perioden fick Örebro sex tvåminuters utvisningar mot en för Södertälje. De långväga gästerna var effektivare i numerärt överläge och kvitterade Örebros ledning två gånger.
Efter 2-2 vid full tid tilltog en förlängning på fem minuter som blev mållös. Straffläggning väntade och där fick vi bara se ett mål av Södertälje.
Egentligen så fick vi bara se en riktigt bra period i dag, den första. Då såg Örebro rappa ut och anföll med tyngd. Spelarna skötte sig på isen och domarna hittade, trots nya direktiv att beivra spelförstörande slashingar och hakningar, fyra två minuters utvisningar i första perioden. Vilket får väl ses som hyfsat normalt. Så man blir lite fundersam om spelarna helt plötsligt började skjuta från höften när det kommer till spelförstörande moment i andra perioden, för då började utvisningarna rasa in. Störst syndade Örebro som drog på sig sex tvåor men tack vare bra box play så höll man SSK stången. Domarna fick, vare sig de ville eller inte huvudrollen.
NHL-meriterade Tim Wallace
Domarna fortsatte och lät pipan ljuda gång på gång även i tredje perioden, men vi fick även se ett mål från vardera laget. Tim Wallace som är det senaste nyförvärvet till Örebro, presenterade sig för publiken i Sverige med ett vackert mål.
Om domarna ska vara konsekventa med den här bedömningsnivån hela säsongen hoppas jag att spelar snabbt kommer in i det, för det blir inte särskilt underhållande spel med ständiga avblåsningar.
Slutresultat: 2-3
Målskyttar Örebro: Anders Eriksson, Tim Wallace
Målskyttar SSK: Jason Gregoire, Robin Press
Utvisningar: Örebro 11×2, Södertälje 8×2
Skottstatistik: 43-32 (15-9, 13-15, 11-6, 4-2)
Publik: 807
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.