Imorgon vankas det nya lopp vid Fornaboda Travbana. Torsdagen bjuder på lunchtrav med uttagningslopp till dam-SM, en travdag som väntas få strålande väder. För bra väder till och med, i alla fall om du frågar Rolf Nydén.
– När det blir så här enormt varmt är det många som väljer att åka till badstranden. Det perfekta travvädret ligger runt 20 grader och växlande sol, menar Fornaboda Travbanas ordförande.
– Risken är att det är lite för varmt och att vi inte får den publik som vi vill ha, fortsätter han.
Förhoppningen från arrangörerna är att man kan locka 500-700 åskådare ut till banan. Men då torsdagens tävling går mitt på dagen finns en stor möjlighet för att temperaturen uppnår 32 grader.
Banorna har fått känna av de senaste dagarnas ihållande solsken och underlaget har blivit torrt. Det krävs mycket vattnande från banmästaren, men Rolf Nydén lovar perfekta banor imorgon. Att värmen ska komma att störa hästarna behöver publiken inte heller oroa sig för.
– Nej, hästar trivs ju när det är varmt så det är inga problem. Det är faktiskt så att ju varmare det är desto bättre presterar dem.
Redan klockan 12.20 går första start, vilket blir det första av fyra V4-lopp. Totalt körs tio lopp med sista start 15.04.
– Vi kommer att ha ett uttagningslopp till dam-SM. Finalen avgörs på Eskilstunatravet den 12:e augusti, dit ettan och tvåan imorgon kvalificerar sig, berättar Rolf Nydén.
Han berättar vidare att tävlingen håller normal klass för att vara ett lunchtrav. Kända namn som Magnus Jakobsson och Calle Lindblom besöker, något som lovar fina lopp.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.