Lindesberg Volley verkar inte ha några större besvär med Sollentuna. För tredje gången den här säsongen kördes Stockholmslaget över i tre raka set, sedan Linde vunnit med 25-17, 25-16 och 25-19. Vinsten var lagets andra i följd.
Femte matchen på bara 14 dagar. Lindesberg Volley visade att det tuffa spelschemat knappast påverkat laget åt det negativa hållet och körde över Sollentuna. 3-0 skrevs segern till, sedan Linde inte släppt motståndet över 20-strecket i ett enda set. Tre poäng och en dag på jobbet?
– Ja, det var en dag på jobbet haha! Det var skönt att vi kunde ta hem det med en så säker vinst. Det var jättekul att alla i laget fick spela och att alla fick medverka till segern, summerar Lindekaptenen Elsa Arrestad.
Linde kopplade greppet redan från start och drog tidigt ifrån poängmässigt. Laget skapade en lucka på sju-åtta poäng, ett ryck som avgjorde setet. Istället för att kämpa sig mot setvinsten kunde istället tränare Teemu Sarna lufta sina bänkspelare och Linde avslutade setet med att ha haft alla i spel.
Set två blev en något tuffare historia, något som Elsa förklarar med att laget till en början slarvade ovanligt mycket. Vid ställningen 13-11 var Sollentuna nästan ikapp, det fick Lindesberg att växla upp motorerna. Laget vann de fem efterföljande bollarna, trampade ifrån och vann setet med säker marginal (25-16).
Därefter hade inte gästerna mycket att sätta emot och med ett stabilt tredje set säkrade Linde vinsten. Setsiffrorna landade vid 25-17, 25-16 och 25-19. Det betyder att Lindesberg besegrat Sollentuna tre gånger den här säsongen, utan att ha tappat ett enda set.
– Alla motstånd är bra motstånd, det handlar bara om vad man själv gör det till. Det är jättebra att få spela de här matcherna innan vi möter de bättre lagen. Vi måste spela ihop oss, för vi har nya spelare i laget, förklarar Elsa.
Lund näst på tur av bottenlagen: ”Måste spela likadant”
Ett av de nya tillskott som kaptenen syftar på är givetvis Marjorie Giordano, som gjorde comeback i lördags. Nu spelade amerikanskan sin andra match sedan återkomsten till volleybollplanen och ”Margie” noterades för nya poäng i offensiven.
– Hon är riktigt bra och höjer vårt lag ännu en nivå, hon har en hög lägstanivå. ”Margie” är en jätteduktig spelare och har mycket rutin som hon kan sprida till andra, för vi har ett ganska ungt lag, berömmer Elsa som inte är fullt lika nöjd med sina egen insats.
– Det här var inte min bästa match. Jag har lite problem med skador, så jag har inte kunnat vara med på alla träningar. Men det gick bra utefter förutsättningarna.
Segern och de tre poängen gör att Lindesberg Volley gör ett ryck på fjärdeplatsen. Laget är mitt uppe i ett något lättare spelschema innan man i februari ställs mot topptrion Hylte/Halmstad, Örebro och Engelholm. På söndag sätter Linde punkt för matcherna mot bottenlagen och då väntar bortaresa till Lund för Elsa Arrestads gäng.
– Vi har mött Falköping och Sollentuna och nu blir det Lund också på en kort tid. Det är tre matcher som vi måste spela likadant i, vi måste fokusera på vårt eget och inte bry oss om vad motståndarna gör. Vi ska ta vara på alla lägen och försöka spela ihop gruppen till de tuffare matcherna.
Matchfakta Lindesberg Volley-Sollentuna:
Resultat: 3-0 (25-17, 25-16, 25-19)
Publik: 171
Kvällens övriga resultat från Elitserien:
Engelholm-Lund 3-0
Tabellen från Svenska Volleybollförbundet:

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.