Idag invaderades Guldsmedshyttans Global Castings med väldigt många nyfikna besökare som gärna ville se hur företagets industriarbete fungerar. Man hade bjudit in till ett Öppet hus där gästerna, inom vissa avgränsningar, i lugn och ro kunde spatsera omkring och se sig om, något som i vanliga fall inte alls är tillåtet. Verksamheterna visade upp sig, det bjöds på fika och en tipspromenadslinga var uppsatt för att man på bästa sätt skulle kunna bekanta sig med området.
I entrén till Global Castings industriområde tar män med gula västar emot, och var och en som ska in och hälsa på förses med en goodiebag innehållande keps, block och penna. Därtill får man en tipspromenadslapp med karta där man kan se hur man ska gå för att hitta till alla frågor. Sedan är det fritt fram in på ett område som inte alls är öppet hur som helst för gäster.
– Det är väldigt mycket folk idag, de passar på för i vanliga fall får vi ju inte ta in folk, säger Niklas Ericsson som jobbat vid Global Castings de senaste 16 åren.
Global Castings har i dagsläget 117 anställda, 103 män och 14 kvinnor. Och vad är det nu de gör innanför portarna?
– Vi gör vindkraftverk, eller ja, bitar av den i alla fall, det är axeln där propellern sitter, säger Stefan Johansson, rensare och med 10 års erfarenhet vid företaget.
Det första steget i processen är formning, och därefter gjutning. I formarna slår man i järn som når en värmegrad av 1500. När den stelnat sker urslagning, sedan fortsätter man med rensning. När de här stegen är genomförda ska produkten kontrolleras. Om kontrollen är godkänd och håller kvalitéten så skickas det på bil som tar med sig sin last över till Danmark.
Av rena vana kanske många fortfarande håller fast vid namnet ”Vestas”, som man tidigare gick under, men år 2013 köper VTC GmbH in fyra gjuterier och två maskinfabriker av Vestas och bildar gruppen Global Castings, och man får därmed namnet Global Castings Guldsmedshyttan . Kapaciteten ligger på 25 000 ton om året och föregående år producerade Global Castings 18 541 ton. De olika delarna som man tillverkar väger 16, respektive 17 ton, berättar Stefan.
Under sin jakt på frågor längs med tipspromenaden passerar man även genom Guldsmedshyttans Mekaniska AB, och liksom på alla de andra ställena står medarbetare på plats för att informera och berätta. När man är klar och känner att det är på tiden att vila benen, kan man med fördel utnyttja sin fikabiljett och samtidigt lyssna till Guldsmedshyttans musikkår som också är med under dagen.
Efter att Global Castings haft öppet för allmänheten några timmar, då besökarna också kunnat kika på gjutningar, trailerdragare och maskiner från Jensen Gräv och Schakt, blir det dags att stänga. Man kan glatt konstatera att det blev en mycket lyckad dag med många människor, unga som gamla, från öppning till stängning.
– Det har nog varit ungefär 550 stycken, om inte ännu mer, säkert uppemot 600, säger Sandra Källebring, personalchef vid Global Castings.
– Vi är väldigt nöjda, det har varit jätteroligt. Vi har haft många här som tycker att det var roligt att få komma in och kika, ler Sandra.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.