För andra året i Lindesberg genomförs projektet Sommarlovsentreprenörer. Projektet är ett samarbete mellan kommunerna i norra länet, Entreprenörskap i skolan och Leader Bergslagen.
– Tanken är att låta ungdomar mellan 16 – 20 år under sommaren testa hur det är att driva ett eget företag, säger Klas Brynte, projektledare för Entreprenörskap i skolan.
I Lindesberg får ungdomarna välja mellan ett traditionellt feriejobb eller att starta upp ett eget företag, ett så kallat hobbyföretag. Efter en introduktionsvecka är nu sjutton ungdomar i åldern 16 – 20 år rustade för sina första steg som egna företagare. Företagen ska drivas under minst tre veckor. Projektet summeras i slutet av augusti med en aktivitetsdag då också deltagarna får var sitt diplom.
– Företagen ska bygga på enkla och tydliga idéer som snabbt ska gå att verkställa praktiskt och utan stora investeringar, säger Klas Brynte.
Kommunen ger ungdomarna en starthjälp på 2 000 kronor som sedan kan användas om det ändå krävs någon mindre investering. Till exempel kommer fyra stycken flickor baka och sälja somaliskt tacobröd. Och till det krävs ju en del inköp av ingredienser.
Flickorna är förväntansfulla och hoppas att man snabbt ska få en trogen kundkrets runt om i Lindesberg.
– Vi kommer ta upp beställningar ena dagen och leverera dagen efter, säger Fadumo Abdi.
Det är tydligt för den som lyssnar en stund att det finns en stark drivkraft och en stor portion entreprenörskap bland ungdomarna. Och många spännande företagsidéer. Korvkiosk, kafé, trädgårdstjänster och discoarrangemang är bara några av de företagsidéer som nu kommer verkställas i Lindesberg under sommaren.
– Bara det att man aktivt söker sig till att bli en sommarentreprenör visar på vilja och stark drivkraft, säger Johanna Berg, som också är projektledare inom Entreprenörskap i skolan.
Alla är överens om att målet med att driva ett företag är att tjäna pengar, men många uttrycker också att det finns andra värden med en sådan här möjlighet.
Omid Hazara som kom till Sverige för mindre än ett år sedan menar att det för honom betyder så mycket mer än att bara lära sig att driva ett företag.
– Genom Sommarlovsentreprenörerna får jag också lära mig hur samhället fungerar. Och genom att jag träffar så mycket folk så får jag chansen att snabbare lära mig bättre svenska.
Han har inga problem att uttrycka sig trots sin korta tid i Sverige och han är också redan klar med vad han ska göra i framtiden.
-Jag ska driva eget företag i framtiden. Jag vill vara min egen chef, ler Omid.
Affärsidén under sommaren blir att putsa fönster åt butiker och privatpersoner. Han bor i Storå men han kommer också att ta emot kunder i Lindesberg.
– Jag har redan hunnit prata med fyra-fem stycken som jag hoppas blir mina kunder, säger han.
Förra sommaren var det elva stycken som nappade på möjligheten att pröva på som egen företagare. I år är det sjutton.
Hur kommer projektet utvecklas till nästa år?
– Vi har möjlighet att fylla upp till tjugofem platser. Det blir ett av målen. Sedan måste vi sträva efter att nå en långsiktig finansiering och organisation för tiden efter 2014. Då försvinner Leader Bergslagen som delfinansiär. Vi vill gärna se att kommun och näringsliv i Lindesberg tar över ägandeskapet för projektet långsiktigt. Då kan vi fortsätta ge ungdomar möjlighet att testa sina idéer och samtidigt utveckla sig själva, säger Klas Brynte.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.