För andra året i Lindesberg genomförs projektet Sommarlovsentreprenörer. Projektet är ett samarbete mellan kommunerna i norra länet, Entreprenörskap i skolan och Leader Bergslagen.
– Tanken är att låta ungdomar mellan 16 – 20 år under sommaren testa hur det är att driva ett eget företag, säger Klas Brynte, projektledare för Entreprenörskap i skolan.
I Lindesberg får ungdomarna välja mellan ett traditionellt feriejobb eller att starta upp ett eget företag, ett så kallat hobbyföretag. Efter en introduktionsvecka är nu sjutton ungdomar i åldern 16 – 20 år rustade för sina första steg som egna företagare. Företagen ska drivas under minst tre veckor. Projektet summeras i slutet av augusti med en aktivitetsdag då också deltagarna får var sitt diplom.
– Företagen ska bygga på enkla och tydliga idéer som snabbt ska gå att verkställa praktiskt och utan stora investeringar, säger Klas Brynte.
Kommunen ger ungdomarna en starthjälp på 2 000 kronor som sedan kan användas om det ändå krävs någon mindre investering. Till exempel kommer fyra stycken flickor baka och sälja somaliskt tacobröd. Och till det krävs ju en del inköp av ingredienser.
Flickorna är förväntansfulla och hoppas att man snabbt ska få en trogen kundkrets runt om i Lindesberg.
– Vi kommer ta upp beställningar ena dagen och leverera dagen efter, säger Fadumo Abdi.
Det är tydligt för den som lyssnar en stund att det finns en stark drivkraft och en stor portion entreprenörskap bland ungdomarna. Och många spännande företagsidéer. Korvkiosk, kafé, trädgårdstjänster och discoarrangemang är bara några av de företagsidéer som nu kommer verkställas i Lindesberg under sommaren.
– Bara det att man aktivt söker sig till att bli en sommarentreprenör visar på vilja och stark drivkraft, säger Johanna Berg, som också är projektledare inom Entreprenörskap i skolan.
Alla är överens om att målet med att driva ett företag är att tjäna pengar, men många uttrycker också att det finns andra värden med en sådan här möjlighet.
Omid Hazara som kom till Sverige för mindre än ett år sedan menar att det för honom betyder så mycket mer än att bara lära sig att driva ett företag.
– Genom Sommarlovsentreprenörerna får jag också lära mig hur samhället fungerar. Och genom att jag träffar så mycket folk så får jag chansen att snabbare lära mig bättre svenska.
Han har inga problem att uttrycka sig trots sin korta tid i Sverige och han är också redan klar med vad han ska göra i framtiden.
-Jag ska driva eget företag i framtiden. Jag vill vara min egen chef, ler Omid.
Affärsidén under sommaren blir att putsa fönster åt butiker och privatpersoner. Han bor i Storå men han kommer också att ta emot kunder i Lindesberg.
– Jag har redan hunnit prata med fyra-fem stycken som jag hoppas blir mina kunder, säger han.
Förra sommaren var det elva stycken som nappade på möjligheten att pröva på som egen företagare. I år är det sjutton.
Hur kommer projektet utvecklas till nästa år?
– Vi har möjlighet att fylla upp till tjugofem platser. Det blir ett av målen. Sedan måste vi sträva efter att nå en långsiktig finansiering och organisation för tiden efter 2014. Då försvinner Leader Bergslagen som delfinansiär. Vi vill gärna se att kommun och näringsliv i Lindesberg tar över ägandeskapet för projektet långsiktigt. Då kan vi fortsätta ge ungdomar möjlighet att testa sina idéer och samtidigt utveckla sig själva, säger Klas Brynte.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.