Spanien nästa för killarna i Stew – får hjälp av lokala företag
Med start den 3 februari ger sig killarna i det lindesbergsbaserade rockbandet Stew ut på en 10 dagar lång turné i ett soligt Spanien. För att underlätta den över 800 mil långa resan har bandet dessutom fått mycket välkommen hjälp från två lokala företag som ställer upp och sponsrar killarna.
– Otroligt fint att de vill hjälpa oss, säger Nicklas Jansson.
Medlemmarna i det lindesbergsbaserade rockbandet Stew hade planerat en lugn start på det nya året, då de är i full färd med att spela in sin kommande skiva. Men när frågan kom om de var intresserade av att komma till Spanien för en 10 dagar lång klubbturné kunde de inte tacka nej.
– Vi hade tänkt att bara fokusera på den nya skivan, men vi kunde inte tacka nej till det här, förklarar Nicklas Jansson.
Med start den 3 februari ger sig bandet ut på en 10 dagar lång turné, med en ny spelning varje dag, vilket innebär en resa inom Spanien på närmare 200 mil.
– Ingen av oss har ens varit i Spanien tidigare, så det ska bli riktigt roligt. Jag tror aldrig att vi har lirat 10 dagar i rad förut, så det blir spännande att se hur man håller, skrattar Nicklas.
Tommy Allström Byggproduktion och Lindesbergs Gummiverkstad sponsrar killarnas resa. Foto: Camilla Lagerman
För att underlätta den närmare 800 mil långa resan genom Europa har två lokala företag gått in och sponsrat killarna, något man uppskattar oerhört mycket.
– Lindesbergs Gummiverkstad sponsrar oss med en uppsättning helt nya friktionsdäck, eftersom det är vinter i Sverige men dubbdäck är förbjudna i andra länder i Europa. Sedan har Tommy Allström Byggproduktion sponsrat oss med ett bidrag till diesel, så det här känns jätteroligt! Otroligt fint att de vill hjälpa oss, säger Nicklas och fortsätter:
– Vi vill verkligen tacka våra familjer också för allt stöd vi får från dem, utan det hade det här aldrig varit möjligt.
Innan man ger sig ut på vägarna ner mot Spanien värmer man upp med en spelning på Clarion Hotel i Örebro, där de spelar tillsammans med bluesrockbandet Kamchatka.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.