Om du i helgen ser någon okänd människa runt Lindesberg Arena eller uppe på något av stadens fina matställen är risken stor att denne person kommer Eskilstuna. Handbollsklubben Guif har i helgen ett läger i Lindesberg för i princip nästan alla lag i föreningen. Ungefär 270 spelare och ledare dyker upp från Södermanland.
Lägret kröns som avslutning med en match mot LIF
Lindesberg på söndag kl 16:00 i Lindesberg Arena, återstår att se vem som
vinner den läktarmatchen? LIF Lindesberg åker i morgon lördag till Västerås och
Bombardier Arena för två tuffa matcher mot VästeråsIrsta och Skövde. Matchen
mot VästeråsIrsta spelas 11:00 och matchen mot Skövde spelas 14:30. Kan nämnas
att två av helgens kombatanter VästeråsIrsta och Guif redan möts i en
träningsmatch i tisdags, som Guif vann med förkrossande 38-19. En intressant
utmaning väntar Hermans hjältar på söndag.
Uppe på Lindesbergs golfklubb ska i helgen klubbens
mästare koras när klubbmästerskapet spelas både lördag och söndag.
– Tyvärr så blev det inte anmälningar till en damklass,
utan det är 21 herrar som får göra upp om priset i år, berättar klubbchef
Annika Lundin.

Annika Lundin
Mästerskapet spelas i två gånger arton hål, en runda på
lördag och en på söndag. Det är dåligt med prispengar i den annars så
penningstinna golfsporten utan det handlar i första hand om äran.
– Det är ärofyllt att vinna klubbmästerskapet, men ett
presentkort till golfshoppen kommer att delas ut på årsmötet, säger Annika
Lundin.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.