Lindesbergs kommun har haft rubriker som ”mord, gruppvåldtäkt och rån”. Ingen vidare reklam för bygden – men så har det sett ut de senaste veckorna när rikstäckande media bevakat orten.
Att Lindesberg sällan omnämnts i sammanhang av positiv klang, är något många politiker och tjänstemän grämt sig över. Men nu vänder det. Inte minst tack vare LIF Lindesberg. Även Lindlöven gör en enorm insats i denna positiva marknadsföring.
En av flera som med glädje tittade på handbollspremiärens efterspel, är Joakim Karlén som får draghjälp i sitt arbete genom sportens goda framgångar.
-Det här är naturligtvis oerhört viktigt för Lindesberg – inte bara för sporten i sig. Att Lindesberg nämns i positiva sammanhang som dessa är den bästa marknadsföring av namnet Lindesberg vi kan få, säger Karlén och tippar morskt att Lindesberg nu går hela vägen och tar SM-guld.
-(skratt) Jag ser positivt och tippar guld för Lindesberg. Det står jag för.
Suveränt
Socialdemokraten Mats Lagerman gratulerar lagets framgångar – och kommunen som sådan. Denna framgång är välkommet för en kommun som så ofta relaterats till negativa händelser.
-Ja, det här är ju helt suveränt. Jag kan bara gratulera och det ska bli jättekul att följa LIF Lindesberg. Det är fantastiskt att vi har ett lag i elitserien, säger han.
Bra med namnbyte
Turistchef Håkan Ceder var snabb att gratulera Lindeskolan, numera LIF Lindesberg, till framgången. I en kommentar till LindeNytt påpekar han just vikten i namnbytet och vad det innebär.
-Det är otroligt bra att man bytte namn till LIF Lindesberg. Nu syns Lindesberg i tidningarna och eftersom sporten har en stor publik är det många som ser det också. Det är viktigt att vi syns, säger Håkan.
Politikern Agneta H Nilsdotter (v) hade på torsdagsförmiddagen ännu inte nåtts av beskedet och överraskas av nyheten.
-Jag har missat det. Så dom vann alltså!? Det är ju jättekul och jag gratulerar till vinsten, säger hon. Vad sportframgångarna innebär för Lindesberg vill hon dock inte kommentera.
LIF Lindesberg på nätet>>
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.