Lindesbergs kommun har haft rubriker som ”mord, gruppvåldtäkt och rån”. Ingen vidare reklam för bygden – men så har det sett ut de senaste veckorna när rikstäckande media bevakat orten.
Att Lindesberg sällan omnämnts i sammanhang av positiv klang, är något många politiker och tjänstemän grämt sig över. Men nu vänder det. Inte minst tack vare LIF Lindesberg. Även Lindlöven gör en enorm insats i denna positiva marknadsföring.
En av flera som med glädje tittade på handbollspremiärens efterspel, är Joakim Karlén som får draghjälp i sitt arbete genom sportens goda framgångar.
-Det här är naturligtvis oerhört viktigt för Lindesberg – inte bara för sporten i sig. Att Lindesberg nämns i positiva sammanhang som dessa är den bästa marknadsföring av namnet Lindesberg vi kan få, säger Karlén och tippar morskt att Lindesberg nu går hela vägen och tar SM-guld.
-(skratt) Jag ser positivt och tippar guld för Lindesberg. Det står jag för.
Suveränt
Socialdemokraten Mats Lagerman gratulerar lagets framgångar – och kommunen som sådan. Denna framgång är välkommet för en kommun som så ofta relaterats till negativa händelser.
-Ja, det här är ju helt suveränt. Jag kan bara gratulera och det ska bli jättekul att följa LIF Lindesberg. Det är fantastiskt att vi har ett lag i elitserien, säger han.
Bra med namnbyte
Turistchef Håkan Ceder var snabb att gratulera Lindeskolan, numera LIF Lindesberg, till framgången. I en kommentar till LindeNytt påpekar han just vikten i namnbytet och vad det innebär.
-Det är otroligt bra att man bytte namn till LIF Lindesberg. Nu syns Lindesberg i tidningarna och eftersom sporten har en stor publik är det många som ser det också. Det är viktigt att vi syns, säger Håkan.
Politikern Agneta H Nilsdotter (v) hade på torsdagsförmiddagen ännu inte nåtts av beskedet och överraskas av nyheten.
-Jag har missat det. Så dom vann alltså!? Det är ju jättekul och jag gratulerar till vinsten, säger hon. Vad sportframgångarna innebär för Lindesberg vill hon dock inte kommentera.
LIF Lindesberg på nätet>>
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.