Lindesbergs kommun har haft rubriker som ”mord, gruppvåldtäkt och rån”. Ingen vidare reklam för bygden – men så har det sett ut de senaste veckorna när rikstäckande media bevakat orten.
Att Lindesberg sällan omnämnts i sammanhang av positiv klang, är något många politiker och tjänstemän grämt sig över. Men nu vänder det. Inte minst tack vare LIF Lindesberg. Även Lindlöven gör en enorm insats i denna positiva marknadsföring.
En av flera som med glädje tittade på handbollspremiärens efterspel, är Joakim Karlén som får draghjälp i sitt arbete genom sportens goda framgångar.
-Det här är naturligtvis oerhört viktigt för Lindesberg – inte bara för sporten i sig. Att Lindesberg nämns i positiva sammanhang som dessa är den bästa marknadsföring av namnet Lindesberg vi kan få, säger Karlén och tippar morskt att Lindesberg nu går hela vägen och tar SM-guld.
-(skratt) Jag ser positivt och tippar guld för Lindesberg. Det står jag för.
Suveränt
Socialdemokraten Mats Lagerman gratulerar lagets framgångar – och kommunen som sådan. Denna framgång är välkommet för en kommun som så ofta relaterats till negativa händelser.
-Ja, det här är ju helt suveränt. Jag kan bara gratulera och det ska bli jättekul att följa LIF Lindesberg. Det är fantastiskt att vi har ett lag i elitserien, säger han.
Bra med namnbyte
Turistchef Håkan Ceder var snabb att gratulera Lindeskolan, numera LIF Lindesberg, till framgången. I en kommentar till LindeNytt påpekar han just vikten i namnbytet och vad det innebär.
-Det är otroligt bra att man bytte namn till LIF Lindesberg. Nu syns Lindesberg i tidningarna och eftersom sporten har en stor publik är det många som ser det också. Det är viktigt att vi syns, säger Håkan.
Politikern Agneta H Nilsdotter (v) hade på torsdagsförmiddagen ännu inte nåtts av beskedet och överraskas av nyheten.
-Jag har missat det. Så dom vann alltså!? Det är ju jättekul och jag gratulerar till vinsten, säger hon. Vad sportframgångarna innebär för Lindesberg vill hon dock inte kommentera.
LIF Lindesberg på nätet>>
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.