På lördag är det exakt ett år sedan Lindesbergs utbud av krogar och restauranger fick ett nytt inslag – en sportbar med fullständiga sporträttigheter. Majas Sportbars ägare summerar premiäråret som ett bra år – och att år två blir än mer intressant för verksamheten. Man har nämligen nu inlett ett nära samarbete med de lokala sportklubbarna, vilket bland annat har resulterat i ett Majas Sportbar har en ”filial” i Lindehov numera.
– Vi har nyss haft premiär för ”Majas isbar” i Lindehov i samband med Lindlövens hemmamatch och det blev mycket uppskattat, kommenterar Wicktoria Holgersson, Majas Sportbar och Lasse-Maja Bar & Kök.
Ett tiotal tv-skärmar, strategiskt utplacerade i lokalerna, levererar de hetaste sporthändelserna från världens alla sporthörn. Majas Sportbar må ha grundat verksamheten på just världselitens sportarenor, men har för det inte vänt ryggen åt de lägre divisionerna och mindre arenorna. Tvärtom faktiskt. Sedan en kortare tid har man arbetat mycket nära de lokala sportklubbarna och hittills har man knutit band med hockeyföreningen Lindlövens IF och handbollsföreningen LIF Lindesberg.
– Och vi hoppas naturligtvis att få möjlighet att samarbete med ännu fler föreningar. Vi tycker det är fantastiskt roligt att stötta föreningarna med det vi har att erbjuda, säger Wicktoria Holgersson.
Hon berättar att det första stora samarbetet inleddes med Lindlöven – där man nu bistår med att leverera såväl mat till gästande lag som en pubupplevelse till publiken.
– Vi hade nyss premiär för en liten pub i ishallen. Föreningen har valt att döpa den till Majas isbar, det är ju ett passande namn, ler Holgersson.
Isbaren är en enklare form av pub, som erbjuder lättare förtäring och dryck. Men det enklare formatet innebär inte att den är mindre uppskattad för det.
– Det blev mycket uppskattat och vi har redan nästa tillfälle bokat. Så när Lindlöven spelar hemma den 18:e februari så öppnar vi puben igen, berättar Wicktoria Holgersson.
På lördag firar sportbaren 1 år och gör det med att bjuda matgästerna på något gott efter maten.
– Hela den här veckan firar vi med att bjuda alla matgäster på dessert efter maten.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.