På lördag är det exakt ett år sedan Lindesbergs utbud av krogar och restauranger fick ett nytt inslag – en sportbar med fullständiga sporträttigheter. Majas Sportbars ägare summerar premiäråret som ett bra år – och att år två blir än mer intressant för verksamheten. Man har nämligen nu inlett ett nära samarbete med de lokala sportklubbarna, vilket bland annat har resulterat i ett Majas Sportbar har en ”filial” i Lindehov numera.
– Vi har nyss haft premiär för ”Majas isbar” i Lindehov i samband med Lindlövens hemmamatch och det blev mycket uppskattat, kommenterar Wicktoria Holgersson, Majas Sportbar och Lasse-Maja Bar & Kök.
Ett tiotal tv-skärmar, strategiskt utplacerade i lokalerna, levererar de hetaste sporthändelserna från världens alla sporthörn. Majas Sportbar må ha grundat verksamheten på just världselitens sportarenor, men har för det inte vänt ryggen åt de lägre divisionerna och mindre arenorna. Tvärtom faktiskt. Sedan en kortare tid har man arbetat mycket nära de lokala sportklubbarna och hittills har man knutit band med hockeyföreningen Lindlövens IF och handbollsföreningen LIF Lindesberg.
– Och vi hoppas naturligtvis att få möjlighet att samarbete med ännu fler föreningar. Vi tycker det är fantastiskt roligt att stötta föreningarna med det vi har att erbjuda, säger Wicktoria Holgersson.
Hon berättar att det första stora samarbetet inleddes med Lindlöven – där man nu bistår med att leverera såväl mat till gästande lag som en pubupplevelse till publiken.
– Vi hade nyss premiär för en liten pub i ishallen. Föreningen har valt att döpa den till Majas isbar, det är ju ett passande namn, ler Holgersson.
Isbaren är en enklare form av pub, som erbjuder lättare förtäring och dryck. Men det enklare formatet innebär inte att den är mindre uppskattad för det.
– Det blev mycket uppskattat och vi har redan nästa tillfälle bokat. Så när Lindlöven spelar hemma den 18:e februari så öppnar vi puben igen, berättar Wicktoria Holgersson.
På lördag firar sportbaren 1 år och gör det med att bjuda matgästerna på något gott efter maten.
– Hela den här veckan firar vi med att bjuda alla matgäster på dessert efter maten.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.