Under en timme idag underhöll Sveriges kanske största hiphopartist alla elever på Stadsskogsskolan. Inte med sång och musik, utan med sin berättelse om hur han blev artist. – Att välja sin väg! Det har varit ett tema under de första skoldagarna som nu kulminerar med att Petter är här och berättar om sin väg, från uppväxt till idag, säger Margarita Fernandez, rektor vid Stadsskogsskolan.
Temat, att välja sin väg, har präglat de första dagarna i skolan för eleverna vid Stadsskogsskolan. Idag kulminerade allt, i och med att skolans samtliga fyrahundra elever samlades i Lindeskolans aula för att möta Petter Alexis Askergren, mer känd som rapparen Petter.
– När man väljer och bestämmer sig för vad man vill, då når man oftast dit. Även om förutsättningarna inte alltid är de bästa. Öva, öva, träna, träna så blir man bättre. Och då passar Petters berättelse så bra, det är därför han här idag, säger Margarita Fernandez.
Petter berättade att han under hela sin skoltid hade svåra läs- och skrivsvårigheter. Problem som han med skicklighet och uppfinningsrikedom lyckades dölja ända upp i gymnasiet. Med nästan hundraprocentig närvaro på lektionerna och en starkt involverad mamma lyckades han ändå ta studenten, men med dåliga betyg.
Tidigt i hans liv, redan som sjuåring, hade hiphopen kommit in i hans liv. Som tonåring började han skriva texter på engelska. Texter som enligt honom själv inte var bättre än hans dåliga svenska.
Sen hände något. Han bestämde sig för att göra något av sitt liv. För att kunna söka till universitetet började han läsa upp betygen på Komvux. På Komvux läste han också sin första bok, Pärlan av Jan Steinbeck.
Litteraturhistoria på universitetet och många böcker senare gav honom mod och inspiration till att börja skriva texter på svenska. Sedan har allt gått fort; upptäckt, skivkontrakt och massor med konserter. Idag är Petter veteran inom svensk hiphop och en mycket inflytelserik och produktiv textförfattare. Trots sin dyslexi!
Ett ytterligare exempel på att man kan lyckas genom att bestämma sig, trots olika svårigheter så kommer Petter i september ut med sin första bok. I boken ”16 rader” berättar Petter om sina texter och hur och varför de är skrivna. Titeln 16 rader är heller ingen tillfällighet. En bra hiphoptext ska vara precis sexton rader lång.
När LindeNytt träffar Petter innan föreläsningen berättar han att han började föreläsa om sin uppväxt och hur han blev artist för att det också var en utmaning. Att det satte honom i en utsatt position som han ville bevisa för sig själv att han kunde klara av.
– De första gångerna var jag väldigt nervös för att ingen skulle tycka det jag sa var intressant, säger han.
Nu uppskattar han att få berätta historien om sin uppväxt och ungdomstid. Det var ingen självklarhet att det skulle gå som det ändå gjorde, med de problem som fanns.
– Att kunna berätta att jag med mina läs- och skrivsvårigheter idag lever på att skriva texter är förhoppningsvis inspirerande för andra, avslutar Petter, precis innan alla elever strömmar in i aulan.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.