Efter ett framgångsrikt fjolår för travtränare Sebastian Hedblom, där han bland annat tävlade med hästen Querida Frontline för Stall Bergslagen i rikstravet, laddar nu Sebastian om och har börjat året lovande. Slutplaceringen i Rikstravet blev en hedrande fjärdeplats i sammandraget, endast fyra poäng efter Stall Stockholm som vann.
Sebastian har på gång flera spännande hästar som redan visat framhovarna, här är ett litet axplock av hur det nya året har börjat för Sebastian.
Rikshästen Querida Frontline köptes tillbaka av 93 delägare som bor i Örebro län. 21 januari gjorde hon comeback med seger på Färjestad och efter en femteplats och lite behandling är nu siktet inställt på ny start i slutet av mars.
Svana Line som är en trotjänare i Sebastians stall är på väg att passera en halv miljon i insprungna pengar och efter två andra platser.
I en satsning på V75 i vinter kommer Stall Sebastian Hedblom helgen som kommer resa till Östersund för att vara med i ett försök till Diamantstoet som har 100 000 i första pris och därmed en möjlighet att vara med på V64-spelet.
26/2 vann Sebastian på lunchtravet i Eskilstuna med en häst ägd i Arbogatrakten till friskt odds.
28/2 gjorde en lovande treåring som ägs i Nora, Walkyria Race ett försök på Örebrotravet med Hedblom i sulkyn. Walkyria gick utvändigt om ledaren men visade inte hela registret, och slutade som fyra. Sebastian har förhoppningar på mer från Walkyria framöver.
Ni har väl inte missat att LindeNytt numer har en travexpert som bloggar hos oss. Wohlgart Anderssons blogg ” TravNörden” är både underhållande och populär. Bloggen hittar du genom att klicka här.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.