Från sin niometersposition dominerade han framåt och öste in bollar. Men när Jesper Nilsson ser tillbaka på säsongen som gick är det ändå med besvikelse. LIF Lindesbergs frontfigur har skrivit nytt kontrakt och stannar i brandgult, ett beslut som han berättar om i en intervju.
– Vi har haft en diskussion över en längre tid. Det har landat i att jag är väldigt revanschsugen och vill göra en bättre säsong än den här kaossäsongen som varit. Jag tror att många i laget är revanschsugna, vi har en bra trupp på gång, inleder Jesper Nilsson.
Den 22-åriga vänsternian skrev tidigare i veckan på sitt nya kontrakt med LIF Lindesberg. Avtalet skulle löpa ut till sommaren och efter fyra säsonger i klubben hade det inte varit någon överraskning om karriären gått vidare på annat håll. Snarare tvärtom.
Redan förra våren var ”Nisse” ett eftertraktat villebråd och han tackade då nej till anbud från Handbollsligan. Även nu har det funnits intresse från flera håll, men valet att spela vidare i LIF har känts naturligt. Förklaringen till det är först och allra främst en stor revanschlust, skapad av den tunga säsong som gick.
LIF var där, som bekant, riktigt illa ute i den Allsvenska bottenstriden. På säsongens sista matchdag räddades kontraktet via seger hemma över RP Linköping, en match som en sjuk Jesper Nilsson inte kunde spela. Från sidan av planen kunde 22-åringen pusta ut över att LIF tagit sig igenom en turbulent tid med tränarbyten och svaga resultat.
– Klart att det varit jobbigt, alla byten med tränare är ingenting som vi spelare har kunnat påverkat. Det har bara varit att köra på. Sen har det påverkat oss så klart, det var en tung period där ett tag. Skönt att det löste sig till slut, säger ”Nisse” när han blickar tillbaka.
Ska agera ledartyp: ”Ganska sjukt att jag är en av de äldsta”
Trots de sportsliga motgångarna för laget fortsatte den ÖSK-produkten att leverera offensivt. Jesper landade på en topp tioplacering i hela Allsvenskans skytteliga, i LIF endast slagen av Fatlum Ahmeti. Själv känner sig vänsternian däremot allt annat än nöjd med det år som gått.
– Mycket mål kan vem som helst göra. Det handlar om var man hamnar i tabellen, där har vi inte lyckats i år. Det är något som vi måste göra annorlunda nu, slår ”Nisse” fast.
Arbetet för att komma in till Allsvenskan 2018-19 som ett starkare lag är redan igång. LIF-truppen tränar tillsammans sedan en tid tillbaka, väldigt hårt och väldigt mycket poängterar Jesper. Lagbygget går snabbt framåt med flera signaturer de senaste veckorna. Någon tränare är ännu inte tillsatt, men Jesper känner sig inte oroad.
– Jag lägger faktiskt ingen vikt vid tränare hit eller dit. Vi får se vem som kommer, jag vet bara att börja på försäsongen har känts bra. Det är en skön grupp.
LIF Lindesberg kommer den närmaste tiden att fortsätta det generationsskifte som påbörjades redan förra sommaren. Äldre namn som Oskar Erixon och Sébastien Ehnevid har tackat för sig, med juniorer och unga namn på väg in underifrån. Samtliga av de elva kontrakterade spelarna är födda på 90-talet. Trots det finns det en hel del rutin, inte minst hos Jesper Nilsson som kommer att gå in till sitt femte år i LIF som en av lagets ”veteraner”.
– Ja, det är ganska sjukt att jag är en av de äldsta. Jag får vara beredd att lite mer ansvar och så där, för det är några yngre som kommer upp. Vi har högt i tak i gruppen och allt känns väldigt bra. Alla nya vill ta ansvar.
LIF:s spelartrupp just nu:
Albin Järlstam
Axel Magnusson NY
Bashkim Gashi
Elias Andersson
Fatlum Ahmeti
Felix Johansson
Jesper Jakobsson
Jesper Nilsson
Karl Zetterlund
Martin Boija
Thomas Matic NY
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.