Linde Volleys sista match för året bjöd på all den spänning vi hoppats på. En jämn femsetare blev det och ännu en gång gav Linde hemmapubliken rejält med volleyboll. Att man tappar två set innebär endast två poäng till tabellen, och Linde klättrar därför inte någon i placeringen.
– Jag kan tycka att vi borde ha avgjort matchen i fjärde set, säger Lindes tränare Johan Isacsson. Tyvärr har det varit lite av en trend för oss att inte kunna knyta ihop säcken när det väl gäller. Dock är jag självklart mycket glad över de poäng vi fick med oss och nöjd med matchen i stort.
Linde kopplade tidigt greppet om första set och trots att Katrineholm gjorde små försök att komma tillbaka så kunde Linde hålla i ledningen för att mot slutet göra ett sista ryck och avgöra setet. Andra set såg i princip ut som det första, fast med ombytta roller, Katrineholm höll sin tvåpoängsledning setet ut och gjorde ett ryck vid tjugopoängs-strecket. Taktpinnen bytte ännu en gång hand i tredje set och Linde tog hem det utan större svårigheter. Men Katrineholm ville inte ge upp och tog matchen till ett femte och avgörande set, ett set som Linde höll taget om hela vägen in i mål.
– Centralt idag var vårt blockspel samt vår servemottagning, menar Isacsson. Vi vinner blockamatchen, med elva block mot sju, vilket gör skillnaden i slutet. Att vi kunde hålla koll på deras stjärna Amy Town var självfallet också vitalt. Hon är en av seriens absolut bästa spelare, men vi hanterade henne bättre än många andra lag gjort tidigare.
En extra tidig julklapp var även Marjorie Giordanos fulla comeback. Giordano startade matchen och spelade alla set.
– Självklart är jag och hela klubben enormt glada över att få se Marjorie tillbaka på planen, säger Isacsson. Men framförallt är det jättekul för hennes egen skull. Vissa spelare återhämtar sig aldrig från denna typ av skada, men Marjorie har slitit otroligt hårt i över ett år nu. Hon har ännu inte nått upp till den nivå hon höll innan skadan, men fortsätter hon så här så tror jag vi kommer kunna se henne glänsa igen lagom till slutspelet.
Nu är halva serien spelad och Linde håller sig i mittenskiktet av tabellen. Man har lämnat en stabil lucka mellan sig själva och bottenlagen, men toppen har dragit ifrån.
– Vi är på gång och uppehållet kommer göra oss gott. Lite ledighet för spelarna och sedan är det hundratio procent som gäller på varje träning, så kommer vår vilja och vårt spel ligga i topp när det är dags igen i januari, avslutar Isacsson.
Matchfakta Lindesberg Volley – Katrineholm:
Resultat 3-2 (25-19, 20-25, 25-21, 21-25, 15-11)
Övriga resultat från Elitserien:
Gislaved-RIG Falköping 3-0
Tabellen:
1 Hylte/Halmstad 8 24-5 22
2 Svedala 8 23-7 22
3 Gislaved 9 22-10 21
4 Engelholm 8 17-10 15
5 Katrineholm 9 18-16 14
6 Lindesberg Volley 9 17-20 11
7 Örebro 8 12-19 9
8 Sollentuna 8 10-21 6
9 RIG Falköping 9 7-26 3
10 KFUM Göteborg 8 5-21 3
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.