Trots hårda besparingar inom kultur- och fritidsnämndens ramar, så har man ändå lyckats sammanställa ett rekorderligt utbud inför hösten 2005. Kulturchef Anders Brännström är nöjd med resultatet och utlovar flera godbitar i höstprogrammet.
Musik, teater, konst. Kulturen har många ansikten och former, och det är något kulturkontoret arbetar för att få ut till folket också. Det ska finnas något för alla, menar Brännström.
-Vi är mycket nöjda med utbudet i höst och hoppas och tror att det finns något för alla smaker, säger han.
En av milstolparna i programmet är då Triple & Touch tillsammans med Lindesbergs Storband intar scenen i Lindeskolans aula i oktober.
-Det ska bli väldigt kul, och det är inte första gången de är på besök i Lindesberg. Senast var väl för cirka fem år sedan och det blev väldigt lyckat och uppskattat. Då uppträdde Triple & Touch tillsammans med Kalle Moreus, säger Anders.
Enligt uppgift uppvaktades Brännström av Moreus i detta samband.
-(skratt) Jag fick en puss av honom, ja.
Triple & Touch besöker Lindesberg den 16 oktober.
Matlagningsteater
En annan milstolpe i programmet ser kulturchefen i uppsättningen ”Konserv – en matlagningsmusikal för alla åldrar. Denna Riksteaterproduktion kommer till Lindesberg den 24 november och hålles i Kulinaren på Lindeskolan.
Om innehållet gör oss till bättre kockar i köket framgår dock inte.
-Jag vet väldigt lite om den här uppsättningen, men den verkar i alla fall mycket intressant tycker jag, säger kulturchefen.
Hela höstprogrammet knyts som alltid samman i ett antal julkonserter under december.
Indiansommar i Lindesberg
Redan nu på fredag kl 19 kommer ett av höstens större inslag bjudas våra invånare. En teateruppsättning med Pernilla August och Jacques Werup vid namn Indiansommar kommer visas i Folkets Hus.
”Ett passionsdrama i koncentrerad form, om åtråns och ledans paradoxer samt vår utsatthet för detta korta livs smärta och njutning”, så beskriver Riksteatern denna uppsättning.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.