Trots hårda besparingar inom kultur- och fritidsnämndens ramar, så har man ändå lyckats sammanställa ett rekorderligt utbud inför hösten 2005. Kulturchef Anders Brännström är nöjd med resultatet och utlovar flera godbitar i höstprogrammet.
Musik, teater, konst. Kulturen har många ansikten och former, och det är något kulturkontoret arbetar för att få ut till folket också. Det ska finnas något för alla, menar Brännström.
-Vi är mycket nöjda med utbudet i höst och hoppas och tror att det finns något för alla smaker, säger han.
En av milstolparna i programmet är då Triple & Touch tillsammans med Lindesbergs Storband intar scenen i Lindeskolans aula i oktober.
-Det ska bli väldigt kul, och det är inte första gången de är på besök i Lindesberg. Senast var väl för cirka fem år sedan och det blev väldigt lyckat och uppskattat. Då uppträdde Triple & Touch tillsammans med Kalle Moreus, säger Anders.
Enligt uppgift uppvaktades Brännström av Moreus i detta samband.
-(skratt) Jag fick en puss av honom, ja.
Triple & Touch besöker Lindesberg den 16 oktober.
Matlagningsteater
En annan milstolpe i programmet ser kulturchefen i uppsättningen ”Konserv – en matlagningsmusikal för alla åldrar. Denna Riksteaterproduktion kommer till Lindesberg den 24 november och hålles i Kulinaren på Lindeskolan.
Om innehållet gör oss till bättre kockar i köket framgår dock inte.
-Jag vet väldigt lite om den här uppsättningen, men den verkar i alla fall mycket intressant tycker jag, säger kulturchefen.
Hela höstprogrammet knyts som alltid samman i ett antal julkonserter under december.
Indiansommar i Lindesberg
Redan nu på fredag kl 19 kommer ett av höstens större inslag bjudas våra invånare. En teateruppsättning med Pernilla August och Jacques Werup vid namn Indiansommar kommer visas i Folkets Hus.
”Ett passionsdrama i koncentrerad form, om åtråns och ledans paradoxer samt vår utsatthet för detta korta livs smärta och njutning”, så beskriver Riksteatern denna uppsättning.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.