Bästa möjliga start för LIF Lindesberg när man premiärspelade mot nykomlingen BK Heid i handbollsallsvenskan. Alltid lurigt att spela mot en nykomling hemma som inte har någonting att förlora och allt att vinna. Efter 13-6 i paus utökade hemmalaget till 32-19 vid slutsignalen.
LIF Lindesbergsmaskinen startade lite trevande, men ju
längre matchen led så fick man upp farten, spelade ut rejält och nästan alla
som var inne på planen dök upp i målprotokollet. I matchinledningen så handlade
det mesta offensivt om Jesper Jakobsson och Ricky Nordahl. Jesper gjorde tre av
de fem första målen och Ricky gjorde de andra två samtidigt som han var
överallt i både anfall och försvar.
– Ricky visar verkligen vägen för både publiken och oss själva att vi verkligen vill vinna den här matchen, tycker assisterande tränaren Ola Anto.
I första halvlek så hade Heid ett starkt mittförsvar
vilket gjorde det svårt för LIF att hitta instick in till Fatlum på linjen, endast en gång lyckades man hitta Ahmeti. LIF:s mål kom därmed istället från distans eller från kanter. Med lugnt och metodiskt
spel dyrkade man till slut upp Heids:s försvar och drog ifrån stadigt hela tiden. I andra
halvlek rycker ett laddat LIF omgående och man
ger inte bortalaget en chans att äta sig närmare. Det slutar med att elva
spelare gör mål framåt. Många bra spelare i LIF i kväll och ingen faller ur
ramen.
– Vi gör det jättebra i kväll, både med tanke på resultatet och hur vi uppträder från minut ett när matchen startar. Hoppas att alla som var här uppskattar den handboll vi presterar så man kommer tillbaka, tycker Ola Anto.
Förutom den offensiva slagstyrka som LIF visar så måste man prisa lagets försvarsinsats när man håller nere Heid på 19 bollar.
– Vår styrka är försvaret som lägger grunden för vårt spel. Fatlum Ahmeti, Erik Persson och Gustaf Ekström gör ett jättejobb i mittförsvaret.
Slutresultat: 32-19 (13-6)
Publik: 1020
LIF:s målskyttar: Oskar Erixon 6 (varav 3 på straff), Ricky Nordahl 5, Jesper Jakobsson 4, Richard Eriksson 4, Fatlum Ahmeti 4, Jacob Nelson 3, Bashkim Gashi 1, Petter Lidstedt 1, Albin Järlstam 1, Gustaf Ekström 1, Erik Persson 1.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.