Trots en superstart blev det inget guldjubel för Lindesberg Volley. I GP-finalen föll laget i tre raka set, efter att Engelholm vänt underläge till seger i samtliga. Finalförlusten gör att Linde vänder hem från Katrineholm som silvermedaljörer.
Lindesberg Volleys väg till Grand Prix-finalen hade gått via en semifinalslakt mot Hylte/Halmstad. Att laget hade ett stort självförtroende var tydligt, då man i finalen direkt kopplade greppet. Där kunde Linde via ett stort fokus och starkt nätspel gå upp till 2-8 mot ett vilset Engelholm.
– Vi började med ett bra servetryck och servemottagning. Då blir det lättare för oss i anfallen, förklarar Johan Isacsson rivstarten.
Favoriten Engelholm hade även fortsatt svårt mot ett urstarkt Linde. Freja Morén slog elegant in 3-11 och därefter ökade laget på ledningen med ytterligare ett par poäng. Men då tog Engelholm time-out, något som fick laget att snabbt hitta in i matchen.
Lindes fick hastigt och mindre lustigt se sitt 6-15 förvandlas till 18-18 och det lade upp för en dramatisk avslutning. Där följdes lagen länge åt, innan Engelholm till slut tog kommandot. Det orkade inte Linde resa sig ifrån och man fick se setet gå förlorat med siffrorna 25-23.
Orkade inte resa sig efter första
Andra set fortsatte i samma stil och fick en jämn start, där Linde skaffade sig ett visst övertag. Men efter att laget gått upp till 5-9 tog sig Engelholm på nytt tillbaka. Skåningarna gick upp till en knapp ledning, som sedan växte mot ett avtrubbat Linde. Jakten på att utjämna blev aldrig särskilt het och istället var setsiffrorna 2-0 ett faktum.
I det tredje setet svarade sedan ett pressat Linde återigen för en fin start. Med en tidig 4-6-ledning skaffade man sig ett övertag, som man sedan behöll en bit in i setet. Men precis som tidigare växte Engelholm ju längre det led. Ett tappert kämpande Linde orkade inte stå emot skåningarna, som via 25-15 säkrade både segern och GP-guldet.
– Vi ger bort första set och vi hade behövt det för att få luft under vingarna. Det är ett bra lag som vi spelar mot och det är hög press på varje boll som gäller. Nu tappade vi första och där går matchen, summerar Isacsson.
”Får lära sig av sina misstag”
Tränaren menar att hans Linde fick problem då spelet gled över till Engelholm. Överlag är han dock nöjd över lagets insats i Grand Prix.
– Jag är glad över gårdagen då vi slog Hylte. Sen är inte det världens skräll, vi har så pass bra spelare att vi ska kunna klara av det. Men jag hade hoppats att vi skulle prestera bättre idag.
Om att få vända hem med ett silver istället för ett guld säger Isacsson följande;
– Jag tror att om man får smälta det här så kommer alla ur det med en rätt bra smak i munnen. Men man får lära sig av sina misstag. För det är misstag som vi står för.
Efter det avslutade GP-spelet riktar nu Linde fokus mot Elitserien. I omstarten ställs man mot Katrineholm, vilket innebär att man redan på lördag återvänder till Duveholmshallen. Då tar man upp jakten på toppduon.
Matchfakta Engelholm-Lindesberg Volley:
Resultat: 3-0 (25-23, 25-17, 25-15)
Resultat från bronsmatchen:
Hylte/Halmstad-Katrineholm 3-1
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.