Filip Bergmarks signatur på kontrakt är inte bara sportsligt väldigt positivt för Lindlöven, det är också ett tecken på nyvunnen status som klubb i Hockeyettan.
I veckan kunde Lindlöven berätta att backen Filip Bergmark valt att förlänga med klubben även över kommande säsong.
Det är ett tecken på nyvunnen status för föreningen.
Inte för att det på något sätt skulle vara särskilt märkligt att en ung spelare väljer att spela för sin moderklubb. Men att en kille som både varit uppe på allsvensk nivå och burit upp en ganska stor roll i ett av topplagen i det som anses vara landets bästa division ett-serie (den södra) väljer spel med Lindlöven, det är faktiskt uppseendeväckande. Även om han har kopplingar till klubben sedan tidigare.
Hade klubben befunnit sig där den gjorde för bara en eller två säsonger sedan är jag ganska övertygad om att Bergmark hade sett sig om efter andra alternativ.
Lindlöven har gått från att vara en grå Hockeyettan-förening i en serie som knappast betraktas som någon av landets sexigare till att vara ett lag som andas optimism och som på sikt, om den konsekventa utvecklingen fortsätter, säkerligen kommer att kunna attrahera fler spelare.
Klubben har under tidigare år, om vi ska vara helt ärliga, kanske drömt om och siktat mot en Alletta utan att kunna backa upp det med den seriositet och organisation som faktiskt krävs för att kunna ta sig dit. Det måste man krasst så här vid en blick i backspegeln kunna erkänna.
Mycket ändrades säsongen som gick. Lindlöven blev seriösare. Statusen höjdes.
Därför kan man förmå en klasspelare som Filip Bergmark att stanna och förmodligen få vara med och se mer av hans utveckling till att bli en back för högre nivåer.
* * *
Apropå att kanske vilja lite mer än vad man har muskler till att backa upp, tränaren Daniel Eriksson som ledde Lindlöven säsongen 14/15 upplevde något i den stilen. Nu är han tillbaka i serien.
Jag pratade med honom härom veckan (längre intervju här) och då berättade han att han var ganska stukad när han lämnade Lindlöven och behövde ett års uppehåll från ishockeyn för att skaffa sig perspektiv. Något som verkar ha gjort väldigt gott. Eriksson har fått tillbaka suget efter hockeyn och tar till kommande säsong över tränarsysslan i lokalrivalen Köping.
Det blir med andra ord en återkomst till Lindehov kommande vinter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.