Det utlovas rykande färsk 70-talsinspirerad bluesrock med heta gitarriff när Lindesbergsbaserade bandet Stew gör sin andra spelning på hemmaplan under lördagen. Med sig har de det stockholmsbaserade bandet Wooden Fields, som släppte sitt debutalbum under 2021.
– Det är alltid kul att lira ihop med folk man tycker om, säger Nicklas Jansson.
Det har gått ungefär sex månader sedan Stew genomförde sin allra första spelning på hemmaplan, när de gästade den då nystartade musikbaren Riff i Lindesberg. Ett halvår senare återvänder man, den här gången tillsammans med det stockholmsbaserade bandet Wooden Fields, som kommer addera till den 70-talsinspirerade stämningen.
Redan på fredag kommer de båda banden göra sin första spelning tillsammans, då på Gamla Enskede Bryggeri strax utanför Stockholm.
– Fredrik Jansson, som spelar trummor i Wooden Fields, är också med i Lugnet som vi spelat tillsammans med tidigare, och han har blivit en nära vän till oss. Det var faktiskt de som bjöd in oss att spela ihop i Enskede, och eftersom Stockholm är deras hemmaplan ville vi fixa ett gig hos oss. Så nu kör vi tillsammans båda dagarna, det är alltid kul att lira ihop med folk man tycker om, säger Nicklas Jansson.
Wooden Fields består av den musikaliska trion Sartez Faraj, Sam Riffer och Fredrik Jansson, som bjuder publiken på en bluesrock med härlig vintagekänsla. Bandet släppte sitt debutalbum under hösten 2021, men medlemmarna är dock inga nybörjare inom musiken, utan har medverkat i en rad etablerade band genom åren, som Lugnet, Sienna Root, Three Seasons och Angel Witch.
På lördag gästar de båda banden Riff Musikbar i Lindesberg, där man hoppas att hemmapubliken är lika peppade som sist.
– Förra spelningen var kanon, vi hade förväntat oss att den skulle bli bra, men den blev jävligt bra! Det ska bli jättekul att spela på hemmaplan igen, vi hoppas det blir mycket folk den här gången med, säger Nicklas.
Under lördagens konsert kommer hemmapubliken få avnjuta några rykande färska låtar, som killarna nyligen skrivit klart till sitt kommande album, som släpps någon gång under nästa år.
– Det är alltid kul att få testa lite nytt och se hur det tas emot, säger Nicklas.
Mer information om banden finns på Facebook, HÄR och HÄR.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.