Under perioden 1959 – 1961 tillverkades 276 mycket speciella gitarrförstärkare av det klassiska märket ”Gibson”. Av dessa 276 st finns idag endast ett 40-50-tal som är i utmärkt och spelbart skick. En av dessa, förmodligen också den enda i hela Europa, finns i Lindesberg. För några dagar sedan anlände denna raritet hos musikaffären Jam – direkt från Dallas, Texas, USA.
Det var egentligen ren tur – men eventuellt också lite skicklighet i övertalningsteknik – som resulterade i att detta stycke musikkulturhistoria hamnade i lilla Lindesberg. Tidigare i höstas åkte nämligen ett par herrar från Jam i Stockholm över till USA och med siktet på staten Texas och staden Dallas. Stig Reitan berättar:
-De skulle hämta hem ett antal gitarrer från USA, men när de väl kom fram till Dallas fick de även syn på den här mycket ovanliga förstärkaren – och lyckades dessutom att få den med sig hem efter en stunds förhandling, förklarar Stig Reitan på Jam i Lindesberg.
Idag finns den alltså i Jamkedjans händer och det blev Stig i Lindesbergbutiken som fick äran att ta hand om den. Men kommer den att vara till salu i butiken då? Tja, vi väntar lite med svaret på den frågan, men lovar att återkomma till saken innan vi sätter punkt för denna reportageartikel.
Inte helt fläckfritt
Förstärkarens kostym är relativt ren i relation till, om vi låter fantasin flöda, att förstärkaren har gått varm inom rockmusikens USA under 60-talet och framåt. Vissa delar av den är märkt med stora fläckar från denna era. Kaffe? Coca-Cola? Blod? Rock N´Roll-whiskey? Vad fläckarna kommer sig av förblir troligtvis ett olöst mysterium.
-Det kan också vara en helt vanlig fuktskada, säger Stig och tar ned oss på jorden igen.
Vad är då så speciellt med den här, frågar vi lite halvkorkat.
-Den är speciell på många sätt, förklarar Stig och fortsätter:
-För det första finns det bara ett exemplar i hela Europa, vad vi vet. Vad gäller ljudet så låter den mycket, mycket speciellt och jag har då aldrig hört något liknande tidigare. Det är en rörförstärkare med inbyggt stereovibrato och har fem högtalare, vilket kastar runt ljudet och jag måste säga att jag blev helt såld när jag fick prova den och höra hur den låter, säger Stig.
Men tyvärr har Jam inte lyckats få fram så mycket mer om dess historia än så, alltså rörande hur den har använts och av vem efter att den lämnade Gibsonfabriken.
-Den ägdes i alla fall senast av en man i Dallas som heter Jimmy Wallace. Men det skulle vara roligt att få fram fler uppgifter om dess historia, tycker Stig som ägnat många www-slag på datorn i jakten på dess ursprung och väg från 60-talets USA till 2000-talets Lindesberg.
Denne Gibson kan ju kanske ha förmedlat strängslagen från någon större artist på en konsert med skrikande fans. Eller så kanske bara någon vanlig ”John Doe” falskspelat ”Blinka lilla stjärna” med oförskämt bra förstärkning i en svettig replokal någonstans i Texas…
Innan vi sätter punkt återstår en sak. Vi lovade ju faktiskt att nämna prislappen – och detta löfte tänker vi hålla också. Priset för detta samlarobjekt lär hamna på cirka 30 000 kronor. Tja…det är ju en Gibson trots allt.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.