Det stannade vid två raka pallplatser – i helgen missade Philip Gehrman för första gången i år att nå final. Vid EM-deltävlingen i Lydden Hill fick Lindeföraren respass i semin och Philip tappade till tredjeplats i sammanställningen.
– Ett tråkigt slut på en mindre fungerande helg, summerar Philip via sin Facebooksida.
Efter premiärvinsten i Barcelona och bronsmedaljen i belgiska Mettet var det med stora förväntningar som Team Gehrman nådde de brittiska öarna. Säsongens tredje EM-deltävling väntade, med Lydden Hill i sydöstra England som destination. Kvalet inleddes på lördagen och Philip hade försökt att få ordning på den bil som förra veckan ställt till det på SM i Strängnäs.
Till en början såg det ut att gå riktigt bra. I den första kvalrundan körde Philip in som tvåa i sitt heat, med den totalt sett tredje bästa tiden. I nästa runda tappade han en placering, men tidsmässigt var det en förbättring på två sekunder. Det kändes med andra ord som att allt gick åt rätt håll.
Otur med bilen i semifinalen – slutade fyra
Lördagens tredje och avslutande kvalheat blev en tight omgång. Philip slutade till sist som sexa, något som gav honom en sammanlagd tredjeplacering att bära med sig in till söndagen. Där började problemen med att den ena kopplingen havererade under morgonträningen.
Teamet fick hyfsad ordning på bilen och Philip lyckades köra till sig viktiga poäng som gav sjätteplats i kvalet. Det betydde semifinal, ett race där 21-åringen länge låg trea och var på god väg mot avancemang.
Men inne på det andra varvet var det dags för nya bekymmer. Både krängarröret och ett fyrlänkstag gick av, vilket skapade en omöjlig situation för Philip som blev fyra och bommade final. Den tidigare ledaren tappade placeringar i EM-sammanställningen och är nu trea, men Philip blickar fram mot nästa stopp som är i norska Hell.
– Det blir en tung resa hem. Men nu kommer Linus att ta bilen hem till sig, gå igenom den och byta ut vissa saker som vi sett i helgen att den inte pallar med. Det är nya tag till Norge om ett par veckor.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.