Det stannade vid två raka pallplatser – i helgen missade Philip Gehrman för första gången i år att nå final. Vid EM-deltävlingen i Lydden Hill fick Lindeföraren respass i semin och Philip tappade till tredjeplats i sammanställningen.
– Ett tråkigt slut på en mindre fungerande helg, summerar Philip via sin Facebooksida.
Efter premiärvinsten i Barcelona och bronsmedaljen i belgiska Mettet var det med stora förväntningar som Team Gehrman nådde de brittiska öarna. Säsongens tredje EM-deltävling väntade, med Lydden Hill i sydöstra England som destination. Kvalet inleddes på lördagen och Philip hade försökt att få ordning på den bil som förra veckan ställt till det på SM i Strängnäs.
Till en början såg det ut att gå riktigt bra. I den första kvalrundan körde Philip in som tvåa i sitt heat, med den totalt sett tredje bästa tiden. I nästa runda tappade han en placering, men tidsmässigt var det en förbättring på två sekunder. Det kändes med andra ord som att allt gick åt rätt håll.
Otur med bilen i semifinalen – slutade fyra
Lördagens tredje och avslutande kvalheat blev en tight omgång. Philip slutade till sist som sexa, något som gav honom en sammanlagd tredjeplacering att bära med sig in till söndagen. Där började problemen med att den ena kopplingen havererade under morgonträningen.
Teamet fick hyfsad ordning på bilen och Philip lyckades köra till sig viktiga poäng som gav sjätteplats i kvalet. Det betydde semifinal, ett race där 21-åringen länge låg trea och var på god väg mot avancemang.
Men inne på det andra varvet var det dags för nya bekymmer. Både krängarröret och ett fyrlänkstag gick av, vilket skapade en omöjlig situation för Philip som blev fyra och bommade final. Den tidigare ledaren tappade placeringar i EM-sammanställningen och är nu trea, men Philip blickar fram mot nästa stopp som är i norska Hell.
– Det blir en tung resa hem. Men nu kommer Linus att ta bilen hem till sig, gå igenom den och byta ut vissa saker som vi sett i helgen att den inte pallar med. Det är nya tag till Norge om ett par veckor.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.