Har Augustibuller och Flashboda fått sällskap av ytterligare en festival? I Stråssa? På hemsidan countrysidefestivalen.se kan man läsa sig till att ett musikarrangemang i dagarna tre planeras ha premiär nu i sommar.
70 artister hämtade från landets alla hörn. Ett marknadsvimmel och tivoli. Matserveringar. Countryside Festivalen har allt vad en festival bör ha, men finns det någon substans bakom allt detta egentligen? Vi har försökt att komma i kontakt med vederbörande bakom detta, men dessvärre…
Kulturchef Anders Brännström känner dock mycket väl till dessa planer. Han berättar att initiativtagaren varit i kontakt med kommunen för att diskutera ärendet.
-Jag vet inte hur konkret det här är faktiskt, men jag har fått uppfattningen om att han som försöker starta det här är väldigt seriös och menar allvar. Det fanns tydligen ett önskemål om att starta det här redan förra året, berättar Brännström.
Vidare har man efterfrågat lämpligt område att hålla till på i Stråssa. Där har BKT hållit i diskussionerna med arrangören vars önskemål är att använda idrottsplatsen för ändamålet, uppger kulturchefen. Det har även funnits önskemål om ekonomiskt stöd.
-Vi har meddelat att det krävs en budgetplan för att få en uppfattning om vilka summor vi talar om här. Men sedan dess har det varit tyst, säger Brännström.
På arrangörens hemsida förklaras att syftet med festivalen är att främja det lokala kultur- och föreningslivet. Dessutom uppges att överskottet av biljettförsäljningen oavkortat går till olika hjälporganisationer som t ex Rädda Barnen och Barncancerfonden.
Festivalsajten finns på denna länk>>
Under våren 2019 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa Gruva vidare. Bara ett par månader senare meddelade bolaget att man drog sig ur Stripa för gott, och hänvisade till dåligt ekonomiskt resultat. Nu är det dock dags för Stripas gruvmiljöer att återigen få påhälsning av nyfikna besökare, då Lindesbergs kommun slutit ett nytt avtal med föreningen Industrilandskap Bergslagen.
Från lördag 25 mars till och med torsdag 30 mars är järnvägsövergången vid Avdala avstängd för trafik. Avstängningen medför att linje 314 mellan Örebro och Frövi tidvis leds om, samt att en extrabuss trafikerar sträckan Örebro till Avdala. Detta med anledning av att Trafikverket genomför ett banarbete på sträckan Frövi-Örebro.
Natten till fredag skall två män i 20-årsåldern respektive 45-årsåldern ha blivit misshandlade i centrala Lindesberg. Gärningspersonen skall ha använt ett tillhygge och polisen har rubricerat händelsen som grov misshandel.
Våren närmar sig med stormsteg och det börjar så smått bli dags att ruska liv i växtligheten igen. Trädgårdsmästare Marco Åkesson bjuder på värdefulla tips inför den stundande trädgårdssäsong – redan nu finns det mycket att förbereda.
– Framför allt är det läge att få ner tomat, gurka och chili i jorden nu så det hinner att driva på tills man kan plantera ut dem, förklarar Marco.
När en närstående avlider kan det kännas som att tiden stannar till, och för många blir praktiska vardagssysslor svåra att ta sig an. För att hjälpa människor i sorg att träffa andra i samma situation startar nu Fonus en samtalsgrupp, med namnet ”När tiden stannar till.”
– Det är så lätt att bli ensam i sin sorg, grunden i det här är att vi behöver vara tillsammans. Vi vill finnas för andra och ge andra människor ett mervärde, säger Monica Jomfjäll på Fonus.
I ett ymnigt snöfall besökte Miljöpartiets språkrör, Per Bolund, Linde energis nya solpark, Solvallen, i Vässlingby. Besöket var en del i den förre detta energi- och klimatministerns energiturné, där han ska träffa aktörer som alla utgör viktiga pusselbitar i framtidens hållbara energisystem.
– Det är jättekul att politiker från olika partier besöker oss och uppmärksammar de saker vi gör, säger Linde energis vd, Jens Isemo.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för drograttfylleri och narkotikabrott genom eget bruk.
Efter tre släppta succéromaner är lindetjejen Lisa White återigen aktuell med en ny kärlekshistoria som bär titeln ”Nu när jag funnit dig”. Redan ett par veckor efter släppet kan Lisa konstatera att den sålt bättre än någon av hennes tidigare böcker under samma tidsperiod.
– Jag är jättenöjd, det är så roligt att folk faktiskt tycker att mina boksläpp är någonting att se fram emot, utbrister Lisa glatt.