Det blev ett föredrag där allvar och lättsamhet blandades. Foto: Camilla Lagerman
En ringande mobiltelefon lockade till skratt hos Löfvén. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Stor uppslutning när Stefan Löfven gästade Rotary i Lindesberg
Det blev ett föredrag där allvar och lättsamhet blandades. Foto: Camilla Lagerman
En ringande mobiltelefon lockade till skratt hos Löfvén. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Stor uppslutning när Stefan Löfven gästade Rotary i Lindesberg
Tisdagens Rotarymöte på Stadshotellet i Lindesberg blev ett mycket välbesökt sådant, då Sveriges forne statsminister Stefan Löfven (S) höll föredrag inför församlingen.
– Just nu är vi inne i en situation där politiken inte alltid visar sig från sin bästa sida, sade Löfven när han pratade om den europeiska politiken.
Under närmare en halvtimme pratade Stefan Löfven om de olika utmaningar som Europa just nu står inför, bland annat när det gäller säkerhetspolitiken.
– Rysslands fullskaliga anfallskrig mot Ukraina är en huvudfråga, det här är existentiellt för oss. Då är det bekymmersamt att vi har några partier och länder som anser att Putin hade all rätt till det, det är väldigt allvarligt, sade han.
Han nämnde även den globala uppvärmningen, och vilka effekter den kan komma att ha i framtiden.
– Priset för en tregradig uppvärmning är mycket, mycket högre än vad bensinpriset är idag, vi måste förstå det, sade han med en allvarsam ton.
Foto: Camilla Lagerman
Den pensionerade läkaren Peter Jilke fanns på åhörarplats, och passade på att ställa en fråga angående sjukvården, och de nerdragningar som Lindesberg och hela regionen upplevt under senare tid.
– Så här resonerade vi när vi hade regeringsmakten. Vi har ungefär 80 sjukhus runt om i landet, men vi har cirka 1100 vårdcentraler. Ju mer av vården man kan föra ut till vårdcentralerna, desto närmare kommer vi. Vi vill hålla vården så nära som möjligt, och därför började vi också se på hur vi kan föra ut vården, och stärka vårdcentralerna, samtidigt som en del av vården måste specialiseras och i viss mån också centraliseras, svarade han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.