På söndagen gästades Lindesbergs Golfbana av riktigt finbesök. När klubben höll sitt årliga Öppna Mästerskap fanns den lokala golfeliten på plats för att göra upp om segern och poäng i SeeMore Tour. När dagen var till ända fanns även två hemmaspelare med i toppen.
Söndagens Öppna Mästerskap var lyckad ur flera perspektiv. Dels bjöd Lindesberg upp till ett perfekt höstväder, med uppemot 20 grader och stundtals strålande sol. Dessutom blev tävlingen en solskenshistoria med bra golf och framgångar för hemmaspelarna.
Med sina delade femteplatser placerade sig Max Eriksson och Stefan Leskinen på topp elva-listan. Lindesbergs Golfklubbs två representanter landade båda på 143 poäng, vilket endast var nio ifrån förstaplatsen.
Många stora namn på plats
Då tävlingen avgjordes över två 18-hålsvarv blev den ett heldagsbestyr. Den som slutligen lade beslag om den åtråvärda förstaplatsen var Jakob Johansson. Den vinnande golfaren var en av många gäster och tävlar för Örebro City Golf & Country Club.
Utöver priset innebar förstaplatsen även nya poäng i SeeMore Tour för Jakob Johansson. Något som var nytt för i år var att Lindesbergs Golfklubbs Öppna Mästerskap ingick i touren. SeeMore Tour har under sommaren rullat runt i Närke och Bergslagen, ett koncept som lockade än större namn till Linde.
Totalt fanns 78 spelare på plats för söndagens Öppna mästerskap. Tävlingen är ansedd som årets största vid Lindesbergs Golfklubb och den höll verkligen vad den lovade. Med fint spel, en hård toppstrid, lokal framgång och fantastiskt väder blev det en lyckad avrundning av sommarens golfsäsong.
Topp 11 i Lindesbergs Golfklubbs Öppna Mästerskap:
1 Jakob Johansson (Örebro City Golf & Country Club) – 134
2 Per Barth (Karlstad Golfklubb) – 139
2 Mathias Johansson (Kårsta Golfklubb) – 139
4 Andreas Öhberg (Fullerö Golfklubb) – 142
5 Alexander Lindeberg (Botkyrka Golfklubb) – 143
5 Christian Modin (Roslagens Golfklubb Norrtälje) – 143
5 Max Eriksson (Lindesbergs Golfklubb) – 143
5 Filip Eckerborn (Skerike Golfklubb) – 143
5 Johan Emilsson (Karlstads Golfklubb) – 143
5 Stefan Leskinen (Lindesbergs Golfklubb) – 143
5 Mikael Castillo (Ågesta Golfklubb) – 143
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.