På söndagen gästades Lindesbergs Golfbana av riktigt finbesök. När klubben höll sitt årliga Öppna Mästerskap fanns den lokala golfeliten på plats för att göra upp om segern och poäng i SeeMore Tour. När dagen var till ända fanns även två hemmaspelare med i toppen.
Söndagens Öppna Mästerskap var lyckad ur flera perspektiv. Dels bjöd Lindesberg upp till ett perfekt höstväder, med uppemot 20 grader och stundtals strålande sol. Dessutom blev tävlingen en solskenshistoria med bra golf och framgångar för hemmaspelarna.
Med sina delade femteplatser placerade sig Max Eriksson och Stefan Leskinen på topp elva-listan. Lindesbergs Golfklubbs två representanter landade båda på 143 poäng, vilket endast var nio ifrån förstaplatsen.
Många stora namn på plats
Då tävlingen avgjordes över två 18-hålsvarv blev den ett heldagsbestyr. Den som slutligen lade beslag om den åtråvärda förstaplatsen var Jakob Johansson. Den vinnande golfaren var en av många gäster och tävlar för Örebro City Golf & Country Club.
Utöver priset innebar förstaplatsen även nya poäng i SeeMore Tour för Jakob Johansson. Något som var nytt för i år var att Lindesbergs Golfklubbs Öppna Mästerskap ingick i touren. SeeMore Tour har under sommaren rullat runt i Närke och Bergslagen, ett koncept som lockade än större namn till Linde.
Totalt fanns 78 spelare på plats för söndagens Öppna mästerskap. Tävlingen är ansedd som årets största vid Lindesbergs Golfklubb och den höll verkligen vad den lovade. Med fint spel, en hård toppstrid, lokal framgång och fantastiskt väder blev det en lyckad avrundning av sommarens golfsäsong.
Topp 11 i Lindesbergs Golfklubbs Öppna Mästerskap:
1 Jakob Johansson (Örebro City Golf & Country Club) – 134
2 Per Barth (Karlstad Golfklubb) – 139
2 Mathias Johansson (Kårsta Golfklubb) – 139
4 Andreas Öhberg (Fullerö Golfklubb) – 142
5 Alexander Lindeberg (Botkyrka Golfklubb) – 143
5 Christian Modin (Roslagens Golfklubb Norrtälje) – 143
5 Max Eriksson (Lindesbergs Golfklubb) – 143
5 Filip Eckerborn (Skerike Golfklubb) – 143
5 Johan Emilsson (Karlstads Golfklubb) – 143
5 Stefan Leskinen (Lindesbergs Golfklubb) – 143
5 Mikael Castillo (Ågesta Golfklubb) – 143
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.