På söndagen gästades Lindesbergs Golfbana av riktigt finbesök. När klubben höll sitt årliga Öppna Mästerskap fanns den lokala golfeliten på plats för att göra upp om segern och poäng i SeeMore Tour. När dagen var till ända fanns även två hemmaspelare med i toppen.
Söndagens Öppna Mästerskap var lyckad ur flera perspektiv. Dels bjöd Lindesberg upp till ett perfekt höstväder, med uppemot 20 grader och stundtals strålande sol. Dessutom blev tävlingen en solskenshistoria med bra golf och framgångar för hemmaspelarna.
Med sina delade femteplatser placerade sig Max Eriksson och Stefan Leskinen på topp elva-listan. Lindesbergs Golfklubbs två representanter landade båda på 143 poäng, vilket endast var nio ifrån förstaplatsen.
Många stora namn på plats
Då tävlingen avgjordes över två 18-hålsvarv blev den ett heldagsbestyr. Den som slutligen lade beslag om den åtråvärda förstaplatsen var Jakob Johansson. Den vinnande golfaren var en av många gäster och tävlar för Örebro City Golf & Country Club.
Utöver priset innebar förstaplatsen även nya poäng i SeeMore Tour för Jakob Johansson. Något som var nytt för i år var att Lindesbergs Golfklubbs Öppna Mästerskap ingick i touren. SeeMore Tour har under sommaren rullat runt i Närke och Bergslagen, ett koncept som lockade än större namn till Linde.
Totalt fanns 78 spelare på plats för söndagens Öppna mästerskap. Tävlingen är ansedd som årets största vid Lindesbergs Golfklubb och den höll verkligen vad den lovade. Med fint spel, en hård toppstrid, lokal framgång och fantastiskt väder blev det en lyckad avrundning av sommarens golfsäsong.
Topp 11 i Lindesbergs Golfklubbs Öppna Mästerskap:
1 Jakob Johansson (Örebro City Golf & Country Club) – 134
2 Per Barth (Karlstad Golfklubb) – 139
2 Mathias Johansson (Kårsta Golfklubb) – 139
4 Andreas Öhberg (Fullerö Golfklubb) – 142
5 Alexander Lindeberg (Botkyrka Golfklubb) – 143
5 Christian Modin (Roslagens Golfklubb Norrtälje) – 143
5 Max Eriksson (Lindesbergs Golfklubb) – 143
5 Filip Eckerborn (Skerike Golfklubb) – 143
5 Johan Emilsson (Karlstads Golfklubb) – 143
5 Stefan Leskinen (Lindesbergs Golfklubb) – 143
5 Mikael Castillo (Ågesta Golfklubb) – 143
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.