Så som utvecklingen skett i Elitserien ser det ut som att två riktiga storlag kan rasa ner i allsvenskan till nästa säsong. Det skulle kunna spetsa serien.
Flera av LIF Lindesbergs tidigare allsvenska seriekollegor, lag som Aranäs, HIF Karlskrona och Ricoh, krigar i botten av Elitserie-tabellen. Det är kanske inte så konstigt. Det tar sin tid att etablera sig i en tuffare serie.
Men allra sämst går faktiskt två riktiga klassiker. LIF Lindesberg kan, förutsatt att laget inte avancerar uppåt den här säsongen vilket vi väl kan vara överens om knappast är särskilt troligt, kommande höst spela i samma serie som både HK Drott och IFK Skövde.
För det är ju faktiskt så att det är nuet och inte historien som räknas. Att Halmstads stoltaste vunnit elva SM-guld, fostrat storspelare och spelat fler Elitseriesäsonger än någon orkar räkna, att Skövde i många år kunnat slå sig för bröstet över en lysande ungdomsverksamhet och tagit sig till flera SM-finaler, inget sådant spelar någon roll när det ser ut som det gjort på planen den här säsongen.
Det är snudd på overkligt att se den förr så stolta föreningen i den absoluta botten, men HK Drott har gått ner sig fullständigt. Tre inspelade poäng på 20 matcher säger det mesta. Laget är inte bättre än så och det ska väldigt mycket till för att de ska kunna äta in de sju poäng som skiljer till närmsta lag framför och därmed slippa direktnedflyttning.
Klubbchefen Ulf Månsson meddelade strax innan jul att han säger upp sig eftersom klubbens ansträngda ekonomi inte klarar av en post som den han sitter på och spiralen har fortsatt vara nedåtgående för föreningen trots att man spelar i fina Halmstad Arena.
Detta alltså bara några få år sedan föreningens senaste SM-guld, som aningen skrällartat bärgades säsongen 12/13.
IFK Skövde å sin sida har dansat på slak lina några säsonger och kvalade sig kvar i landets högsta serie ifjol med någon ynka poängs marginal. Den nedåtgående spiralen har varit påtaglig i flera säsonger och precis som i fallet HK Drott är ekonomin riktigt undermålig. Föreningen höll i dagarna krismöte och har aviserat en lönereduktion med runt 40%. Det ska sparas betänkligt i Skaraborg och det kommer naturligtvis att påverka lagets chanser att kvala sig kvar i Elitserien ordentligt. Jag blir inte förvånad om vi ser spelare lämna och laget bli ännu mer försvagat. Då överlever man inte mot hungrigt allsvenskt motstånd i en kvalserie. Om man skulle hamna där, vilket mycket pekar på.
Nu är det förvisso tal om två forna storlag på dekis, men visst skulle det kittla lite extra att se dessa dinosaurier starta om i allsvenskan och komma på besök till Lindesberg Arena?
Det skulle innebära namnstarka lag i serien och fler fina arenor att åka och besöka. Nytt motstånd som inte nödvändigtvis är av anonym karaktär. Jag tror bestämt att det skulle kunna bli riktigt roligt, så länge de inte dukar under fullständigt för ekonomin och försvinner in i konkurslandet istället för att komma till allsvenskt spel.
På senare år har det varit lite för mycket samma lag som studsat upp och ner mellan Elitserien och allsvenskan, lite nytt blod uppifrån hade gott kunnat vara på sin plats.
Men vem hade för bara några år sedan förväntat sig att det skulle kunna bli HK Drott och IFK Skövde?
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.