Lindlöven har öppnat AllEttan med två raka förluster. I fredagens hemmapremiär hamnade laget i ett tidigt underläge mot VIK Västerås, som därefter kontrollerade duons andra back-to-back-möte till en 0-3-vinst.
Efter att ha öppnat upp AllEttan Norra med en knapp förlängningsförlust i slutsekunden borta mot VIK Västerås, 3-4, gick Lindlöven på fredagen för revansch mot samma motstånd. I seriens andra omgång ställdes duon mot varandra på nytt, något som innebar ett andra back-to-back-möte. Lindehov hade fyllts av 848 åskådare och de fick se ett Lindlöven som inledde piggt och skapade flera chanser.
Ganska snart började spelet att väga över till VIK, som med nio minuter på klockan tog ledningen. En halvminut senare fyllde gästerna på efter en markeringsmiss av Lindlöven och de tidiga målen avgjorde dessvärre matchen. Löven klarade inte av att få hål på VIK, istället kunde motståndet behärskat spela hem tre poäng med siffrorna 0-3.
– Efter de två snabba målen skapade inte Västerås jättemycket, men de är så rutinerade och disciplinerade. De spelade väldigt defensivt och skickade bara ut pucken. Det blir svårt att göra mål när motståndarna inte behöver ta den minsta lilla risk, summerar Lindlöventränaren Jussi Salo.
Pressade VIK i dubbelmötet: ”Inte något att skämmas för”
Med veckans två förluster har Lindlöven fått en resultatmässigt tuff start på serien. Laget har samtidigt ett jobbigt spelschema, där fyra av de fem första omgångarna spelas på bortais. Trots dubbla nederlag och en nolla på hemmaplan är det ingen panik i Lövenleden efter en poäng av sex möjliga mot VIK.
– Det här är inte något att skämmas för. Att vi förlorade senast efter förlängning, ja det kan hända. Och idag förlorade vi mot ett bra Västerås, konstaterar Salo.
– Det är många lag som inte tar en enda poäng mot Västerås. Vi vet att vi kan ta poäng av vilket lag som helst i serien, det gäller att fortsätta med vårt spel. Men självklart vill jag ha den första vinsten i AllEttan så fort som möjligt och nästa chans är på onsdag.
Matchfakta Lindlöven-VIK Västerås:
Resultat: 0-3 (0-2, 0-0, 0-1)
Publik: 848
Skott: 26-37
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.