Sommarens parkfester, arrangerade av Lindesbergs Stadshotell, har alltid varit ett efterlängtat inslag i nöjesutbudet sommartid. Ett par tusen besökte festerna förra sommaren, och många fick vända i dörren på grund av att det snabbt blev fullt. Med anledning av detta har hotellägarna nu beslutat att köra dubbelt upp i sommar. Med andra ord kommer man nu att arrangera fyra parkfester istället för två som tidigare. Allt för att så många som möjligt ska få chansen att svira loss i hotellparken. Och som inte det vore nog så har man nu fått tillstånd att utöka festområdet.
-Det har varit så många som 1000 personer inne, utspritt på parken och inomhus. Det är nästan lite för mycket, speciellt om det skulle börja regna och alla ska in. Som tur är har vi klarat oss hittills, säger Johnny Gustavsson.
När parkfesten nu utökas kommer hotellet satsa mer på att bredda festen jämfört med tidigare, inte bara sett på ytan man använder.
-Tidigare har vi ju inte haft så mycket livemusik, så det tänker vi satsa mer på nu. Det innebär att spelningarna sker hela kvällen så folk kan välja själva mellan disco inomhus och livemusik utomhus, berättar Johnny.
Parkfestområdet kommer nu att bli ungefär dubbelt så stort som tidigare. Parkfesterna kommer att arrangeras under två helger, så det innebär att man kör två fester per helg. Datumen för festerna är 2-3 juli samt 13-14 augusti.