Sommarens parkfester, arrangerade av Lindesbergs Stadshotell, har alltid varit ett efterlängtat inslag i nöjesutbudet sommartid. Ett par tusen besökte festerna förra sommaren, och många fick vända i dörren på grund av att det snabbt blev fullt. Med anledning av detta har hotellägarna nu beslutat att köra dubbelt upp i sommar. Med andra ord kommer man nu att arrangera fyra parkfester istället för två som tidigare. Allt för att så många som möjligt ska få chansen att svira loss i hotellparken. Och som inte det vore nog så har man nu fått tillstånd att utöka festområdet.
-Det har varit så många som 1000 personer inne, utspritt på parken och inomhus. Det är nästan lite för mycket, speciellt om det skulle börja regna och alla ska in. Som tur är har vi klarat oss hittills, säger Johnny Gustavsson.
När parkfesten nu utökas kommer hotellet satsa mer på att bredda festen jämfört med tidigare, inte bara sett på ytan man använder.
-Tidigare har vi ju inte haft så mycket livemusik, så det tänker vi satsa mer på nu. Det innebär att spelningarna sker hela kvällen så folk kan välja själva mellan disco inomhus och livemusik utomhus, berättar Johnny.
Parkfestområdet kommer nu att bli ungefär dubbelt så stort som tidigare. Parkfesterna kommer att arrangeras under två helger, så det innebär att man kör två fester per helg. Datumen för festerna är 2-3 juli samt 13-14 augusti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.