Trots kylslaget väder var humöret på topp när den årliga inplanteringen av regnbåge ägde rum idag. Som vanligt hade en hel tankbil laddats med de ädla firrarna för att släppas ut i Lindesjöns vatten. Roland Johansson, Lindesjöns fiskeområdesförening, var som alltid på bästa humör och bistod med både en och två hjälpande händer när regnbågen skulle ner i sjön.
Tillskillnad från tidigare år, då fisken håvades ur tankarna och släpptes ut, användes idag raka rör – bokstavligt talat. En röranordning fäst i tanken gjorde att fiskarna inte behövde utsättas för onödig stress. Även om vattenrutschbana rakt ut i sjön kanske låter stressigt värre, så visade det sig vara en mycket bättre lösning. Dock fick några av bågarna finna sig i att håvas i syfte att visas upp för fotograferna.
Ny regel begränsar fångsten
Årets inplantering skiljer sig på många sätt. Tidigare fanns ingen direkt begränsning på hur många fiskar man fick ta upp. Nu är den regeln ändrad. Anledningen till att man vidtar dessa åtgärder är pga att vissa mer eller mindre oseriösa personer drar upp stora mängder fisk.
-Det ska ju räcka åt så många som möjligt, så nu har vi satt en gräns på tre fiskar per person, berättade Roland inför årets inplantering.
För att denna regel ska fungera krävs naturligtvis hjälp från seriösa fiskare eller andra som uppmärksammar någon som bryter mot regeln.
-Vi kommer inte själva att vakta och se till att alla gör rätt för sig, det kan vi helt enkelt inte göra. Men tanken är väl som sådan att folk som ser någon som bryter mot regeln kan upplysa den personen om vad som gäller. Skulle det inte hjälpa kan de kontakta oss så åker vi ner och tar itu med saken, säger Roland Johansson.
Dessutom är det som tidigare förbjudet med trolling samt att fiska med flera spön samtidigt.
Kilosbitar
Även om det årliga isläppet i sjön är uppskattat till max, är det vissa som ibland rynkar på näsan åt fångsten. Många tycker att storleken på fisken är lite för blygsam.
Årets skörd är dock betydligt trevligare, berättar Roland.
-Det är blandat, från halvkilos och upp strax över kilot.
Och visst hade han rätt i det. Titt som tätt plumsade rejäla bitar ned i vattnet. Ur en fiskeintresserads perspektiv ser allt ut att bli en riktigt intressant fiskesommar i Lindesberg.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.